Пял е с най-големите изпълнители в света – като Стинг,

...
Пял е с най-големите изпълнители в света – като Стинг,
Коментари Харесай

Най-прочутият гръцки певец в света излиза на сцената на Античния театър

Пял е с най-големите реализатори в света – като Стинг, Пако де Лусия, Ал ди Меола, Горан Брегович, Питър Гейбриъл. Два пъти е пълнил Олимпийския стадион в Атина с над 160 000 фенове, игрища като Уембли и зала Олимпия. На 2 септември „ диамантеният глас ” на Гърция Йоргос Даларас идва за концерт пред българската аудитория – в Античния спектакъл в Пловдив.

„ Опитах се песните, които пея, да не са повърхностни. Да видя в дълбочината на песента, да видя смисъла на думите ”, споделя той в изявление за bTV. „ Това, което ме изпълва, са песните, написани с лирика, която стъпва върху вярата и фантазиите на хората, само че и върху един опит този свят да стане по-добър и по-справедлив ”, споделя Даларас.

Израснал е в сложните години по време на Гражданската война в Гърция. Първият му албум през 1974 година след рухването на военната хунта е публикуван дружно с Микис Теодоракис по стихове на Янис Рицос.



„ За мен песента не е просто три минути разформироване и наслада ”, споделя Даларас. „ Песента е доста комплициран развой, който обгръща три искуства – поезията, звука и метода, по който свирят инстументите и душевния тласък на този, който е написал думите и е предиздвикал индивида да излезе отвън всекидневната незначителност ”. Такива песни гръцката суперзвезда желае да съобщи на по-младите музиканти.

Даларас е считан за музиканта, който възражда стила ребетико и го прави известен освен в Гърция, само че и в целия свят.

„ Народът ни има исторически доста неустойчиви моменти, възходи и падения, доста мъка, бежански талази, доста болежка и несъгласия – по тази причина песента ребетико, основаваща се на византийската музика и на обичайна гръцка музика, е съумяла да направи това, което е направил блусът при започване на предишния век в Америка ”, изяснява музикантът произхода на ребетико, трансформирал се в националната ария на Гърция през последните 100 години.



„ Социално потиснатите хора са могли от музикалните си принадлежности и от думите си да покажат едно бунтарско отношение към живота,  рецензия към имащите и към властта, само че и мното болежка, наслада и обич към сродните ”, приказва Даларас с обич към музиката, която предава на по-младите генерации.

Според него народите – от Албания, България и Мала Азия, през Италия и Близкия Изток до Сирия и Израел имат историческо роднинство между тях, а оттова и музиката им също има роднинство.

Пътувала е с лодки в продължение на хилядолетия през Средиземно и Егейско море и е свръзвала хората. Тази „ звукова география ”, споделя Даларас, съдържа тъгата, болката, трепетите на милиони хора, които посредством песента са успявали да поддържат връзка хиляди години.



 
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР