По моите наблюдения след всичко, което се случи не само

...
По моите наблюдения след всичко, което се случи не само
Коментари Харесай

Кунчев: Влизаме в сезона на грипа с микс от причинители

По моите наблюдения след всичко, което се случи освен с нас, само че и целия свят около Ковид, има едно отрезвяване и връщане към здравия разсъдък. Започва възобновяване към доверието към имунизациите.


Това съобщи основният държавен здравен контрольор доцент Ангел Кунчев. Той показа настоящи данни за имунизациите против грип, обезпечаването на безвъзмездни пневмококови ваксини за възрастни на и над 65 година от 2024 година, както и показа данни за осъществяването на наложителния имунизационен календар, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Донякъде е показателно това, което се случва с програмата за профилактика на грипа и понижаване на заболеваемостта. Тази години бяха обезпечени 308 000 дози ваксини. Към момента са направени към 270 000 или 88% от всички. Една от корекциите, които направихме беше да дадем опция на тези, които желаят да се ваксинират и до февруари, съобщи Кунчев.

Този сезон е доста чудноват. Имаше две присъщи неща. Едното е, че имаше закъснение със седмица-две, само че то е преодоляно през последната седмица.

За 50-та седмица имаме точната цифра от предходната година във връзка с грипа. Закъснението е преодоляно и оттук насетне единствено ще пораства заболеваемостта от грип.

“Някъде на 8,9,10 януари ще забележим дали епидемията ще имаме действителните стойности и ще забележим дали ще се реализира нашето очакване епидемията да е в края на януари или първите една две седмици на февруари ”, добави Кунчев.

“Втората присъща специфичност е, че в никакъв случай не сме влизали в сезона с подобен микс от причинители. Ковид не си е отишъл напълно, само че напън върху системата няма ”, сподели той.

Той изясни, че се тормози повече от развиването на морбили в Европа в сравнение с от коклюш. Кунчев означи, че имунизационното покритие за морбили у нас е 91,2%, а реимунизацията на 12 години е 87,2 %.

Директорът на дирекция " Опазване на публичното здраве, здравен надзор и права на пациентите " Илия Тасев разяснява, че общо 11 социалнозначими заразни болести са включени в националния имунизационен календар. “За 2023г. имаше дребен прозорец от време, в който имаше усложнение и беше забавена доставката на имунизацията Хексацима, само че това към този момент не е реалност, т.е всички налични ваксини от националния имунизационен календар са обезпечени за 2023г. и за първото тримесечие на 2024г. Обезпечеността с ваксини е налична и няма никаква спънка да влезем в новата година в естествен темп за имунизационния развой “, увери той.

Д-р Кремена Пармакова, шеф отдел " Надзор на заразните заболявания " сподели, че в Европа близо 2,8 млн. деца са без нито един банкет на ваксини против морбили за последните пет години.

“Нашият фокус през идната година ще е да повишим % на имунизация на децата, тъй като с цел да имаме отбрана ние гоним висок % имунизация и този % е над 90%, даже над 95% ”, сподели тя и уточни, че задачата им е това да обхване всички болести.

Пармакова, уточни, че министерството е стартирало нова активност, а точно графа “На диалог за имунизациите ”. Тя посочи, че в края на месец ноември се е провел подобен диалог с лекари и експерти като след това са създали анкета с лекари. “Повечето от лекарите са в София, а по-малко от по-малките градове. Те споделят, че съгласно тях ваксинопрофилактиката на HPV e значима ”, разгласи тя. HPV имунизацията се слага за предварителна защита от човешки папиломавирус.

На въпрос към лекарите в анкетата за това каква е повода за ниския обсег на имунизация, те са показали, че родителите се тормозят от имунизацията и считат, че тя не е безвредна, само че също така родителите не знаят, че имунизацията защищава от рак на маточната шийка. “Повечето лекари желаят да получават спомагателна информация за тази ваксина и за профилактиката като цяло ”, сподели още Пармакова. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР