Домът на Учителя . Петдесет години след разрушаването на Братския

...
Домът на Учителя . Петдесет години след разрушаването на Братския
Коментари Харесай

Домът на Учителя

Домът на Учителя. Петдесет години след разрушаването на Братския салон в София, уникален нравствен център в България, напът е да се сбъдне фантазията на стотици почитатели на Учителя – да се построи нов в сърцето на квартал Изгрев, наоколо до мястото на предходния. След доста инциденти, напролет на 2020 година стартира градежът на постройката, чийто проектант е Динка Александрова, съиздател на Списание 8. Девет месеца по-късно постройката към този момент е построена на недодялан градеж и със удостоверен акт 14.

Новият Братски салон бе вдигнат единствено за 9 месеца след поредност от чудеса

В реализирането на този план се включиха хиляди другари и съидейници. Щедър труженик даде безлихвен заем от 300 хиляди лв. за дотъкмяване на грубия градеж, от които остават за връщане 57 580 лева

Ако желаете и вие да помогнете за реализирането на тази фантазия:

IBAN: BG59UNCR70002525202045
Титуляр: Динка Александрова
Revolut: @dinkaalexandrova

Прочетете по какъв начин се стигна дотук и за чудесата, случили се по пътя на повторното съграждане на Братския салон.
… От 1921 година Дънов стартира да извежда учениците си за изгрев, молитва и извършения в края на още младата тогава гора, на красиво място, наричано Баучеровото. За специфични заслуги към българския народ държавното управление подарява английския публицист Джеймс Баучер с няколко декара земя в землището на село Слатина, което след гибелта му остава на иконома му, от който братството изкупува имота. Мястото бързо станало обичано за разходки и диалози с Учителя и на 22 март 1922 година там кацнала първата палатка на въодушевени младежи. Постепенно се появили и дребни дървени къщички и по този начин изникнало братското населено място Изгрев – уникален нравствен център в българската история.
През лятото на 1926 година младежите вършат на Изгрева стая на Учителя, където той се реалокира да живее. Следващата 1927 година по план на инженер Руси Николов се построява салонът единствено за две седмици.

Всички на равна нога
На Изгрева живеят представители на всички обществени, политически и културни прослойки на обществото. В салона седят дружно учители, селяни, царски генерали, комунисти, анархисти, философи, поети, служащи, музиканти…

Прочутият квартет „ Аврамов “ изнася концерти в салона, както и оперната певица Цветана-Лиляна Табакова; художникът Борис Георгиев е посетител на Учителя, когато идва в София; писателят Георги Томалевски е част от екипа на списание Житно зърно, тайният консултант на царя Любомир Лулчев е безмълвен слушател в салона, първите български астролози потъват в необятния свят на небесния океан, оголен от Учителя.

Прочутата поетеса и спътница на Пенчо Славейков, Мара Белчева, превежда няколко лекции на Учителя на италиански. По-късно тя ще напише и най-красивия текст за Учителя.
Източник: mediata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР