27 души, от които 23 деца са били настанени в

...
27 души, от които 23 деца са били настанени в
Коментари Харесай

Представиха концепцията за изграждането на консултативен център за претърпели домашно насилие в област Русе

27 души, от които 23 деца са били настанени в Кризисния център за потърпевши от домашно насили и трафик на хора на Сдружение „ Център Динамика “ през миналата 2022 година.

Това стана ясно по време на провелата се по-рано през днешния ден встъпителна конференция по план BGJUSTICE-4.002-0001 „ Партньорство с идея “, който се осъществя посредством утвърдено финансиране по резултат 4 „ Повишен потенциал на българските управляващи в региона на домашното принуждение и насилието по сексуален симптом “ по Малка грантова скица по Програма „ Правосъдие “ на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021. Бенефициент по плана е Сдружение „ Център „ Динамика “ – Русе в партньорство с Клуб „ Отворено общество “ – Русе и Областната администрация в крайдунавския град. Проектът отразява потребността от противопоставяне против насилието, учредено на пола измежду уязвими групи посредством развиване на устойчиви тактики за взаимоотношение и овластяване за предварителна защита на насилието и поощряване на търсенето на помощ и поддръжка. Целта на плана е да се предложат нови подходи в работата с уязвими групи дами в района, посредством включването им в тези процеси, както и да се увеличи потенциала на експертите за приложението на сензитивен към половете метод за предварителна защита на насилието при работата им. Очаква се с помощта на плана да се повдигне и спор за ролята на ромските дами в обществото, както и да се увеличи публичното схващане за проблемите на ромските дами и множествената дискриминация, с която се сблъскват. Припомняме, че основа цел на плана е основаването на съвещателен център за безвъзмездна помощ на дами от уязвими групи, претърпели принуждение. Предвижда се той да действа на територията на всички общини от региона, като за задачата при случай на домашно принуждение, мобилен екип от Русе ще се среща с пострадалите и ще ги подкрепя по всевъзможен метод. Внимание се обръща на подрастващите и тяхното ранно образование за непоносимост към домашното принуждение и спазването на човешките права. Не на последно място интегрираният метод на плана включва в дейностите си и районните медии, които ще бъдат въвлечени в процеса за предварителна защита и отбрана на домашното принуждение, учредено на пола с фокус върху ромската общественост. Статистиката сочи, че през миналата година са издадени 82 заповеди за отбрана и незабавна отбрана.

Същевременно ще се направи изследване на действителната картина за знанията на ромските дами и девойки за методите на отбрана от домашно принуждение. За задачата ще се привлекат локални ромски водачи и организации при реализацията на интегрирания метод.

Ще се проведат и фокус групи, както и разбор на генезиса на домашното принуждение в уязвими групи в 8-те общини на Русенска област. В следствие ще бъде направен и обстоен разбор. Предвидени са най-малко осем осведомителни срещи, като минимум 160 дами от малцинствен генезис ще получат познания за типовете домашно принуждение и механизмите за отбрана. Същевременно най-малко 240 възпитаници от 12 учебни заведения от русенска област ще преминат образование за обществени умения, умения за ефикасна връзка и ненасилствено разрешаване на спорове, а също и превъзмогване на стандартите в държанието, учредени на половите характерности на личността.

Пълна поддръжка по плана, който се чака да завърши април следващата година, се оказва и от Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи в Русе, които са директно ангажирани по използването на Закона за отбрана от домашно принуждение.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР