Заетостта при жените в България е по-висока отколкото при мъжете,

...
Заетостта при жените в България е по-висока отколкото при мъжете,
Коментари Харесай

Жените в България са с по-висока заетост от мъжете, но и с по-ниско заплащане

Заетостта при дамите в България е по-висока в сравнение с при мъжете, само че заплащането продължава да е по-ниско, макар че разликата се стопява през последните години. Тя е най-съществена във финансовия бранш, опазването на здравето, ИКТ бранша, преработващата индустрия и в областта на културата, спорта и развлеченията, където заплащането на дамите е с над 30% по-малко от това на мъжете. Такива са част от изводите в ново проучване на Института за пазарна стопанска система (ИПИ).

Преброяването на популацията от 2021 година сподели, че 2,9 млн. от общо 5,6 млн. души над 15-годишна възраст поставят или оферират труд (работната сила). Делът на мъжете е доста по-висок – 57,1%, до момента в който този на дамите е 48,8 на 100.

Въпреки че по-малка част от дамите са стопански дейни, делът на заетите от тях е по-висок, а на безработните - по-нисък. През 2021 година делът на заетите дами в работната мощ е 90,7%, а безработните – 9,3%.

Най-висок е делът на дамите сред 45 и 64-годишна възраст – 49,7%. При най-ниската (15-24 г.) и при най-високата възрастова група (65+ години) присъединяване на дамите е доста по-ниско. " Това значи, че делът на дамите на пазара на труда е концентриран в най-активната възраст на трудовия живот, а присъединяване им в работната мощ стартира по-късно и приключва по-рано по отношение на това на мъжете ", показват създателите на разбора.

Данните по райони сочат, че в София е най-голям процентът на дамите (60 на сто), които вземат участие в работната мощ (спрямо 68% при мъжете), а най-нисък е в област Кърджали. Областите с най-малка разлика в каузи на работната мощ сред двата пола са Благоевград, Кюстендил и Перник, а с най-висока – Добрич, Търговище и Шумен.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР