Великолепните стенописи от 1599 г. напомнят за богатото църковно и

...
Великолепните стенописи от 1599 г. напомнят за богатото църковно и
Коментари Харесай

Археолог от Несебър разкри как след като морето погълна църква, храм прие мощите на Свети Стефан

Великолепните фрески от 1599 година припомнят за богатото църковно и архитектурно изкуство на остарелия град, сподели доктор Евтелпа Теоклиева-Стойчева

Уникална черква в Несебър с превъзходни фрески от 1599 година носи името на Свети Стефан, само че в нея няма нито една негова икона. Храмът, прочут още като новата митрополия, е неповторим, само че в него не се правят литургии и е неразрешено да се палят свещи поради неповторимите фрески, а пред бТВ доктор Евтелпа Теоклиева-Стойчева, която се занимава с историята на античния град, разкри по какъв начин през 1855 година той си е сменил името, приемайки парченце от мощите на светеца. 

В България има две църкви, които работят като музеи. Едната е Боянската, а другата е в Несебър, посочи кореспондентът Десислава Генева.

Днес целият източно-православен свят уважава паметта на Свети Стефан, а католическият – с един ден по-рано, посочи доктор Стойчева. 

„ Онази черква „ Свети Стефан “, която е била тук на дребния полуостров, е погълната от морето през 1855 година Тя се е намирала в най-източния му край и през днешния ден от нея са останали единствено купчина камъни, които припомнят за святото място “, добави тя. 

„ Понеже иконата на Свети Стефан дружно с частици от мощите му са пренесени в тази черква, защото е бил митрополитския храм на Месемврия, по тази причина се сменя името. Преди това се е наричала „ Света Богородица животворящ извор “, споделя археологът.

„ Населението на Несебър е било гръцко. Наричали са го даже дребният Константинопол “, разясни пък Генева. 

Според легендата църквите са били 40, а съгласно моите проучвания са повече, сподели доктор Стойчева. 

Почти на всеки светец е имало тук храм, прибавя тя. 

„ Свети Стефан е един от седемте дякони, определени от първите християни. Неслучайно той се изобразява по иконите млад, облечен в бяло. Великолепните фрески от 1599 година припомнят за богатото църковно и архитектурно изкуство на остарелия град през цялото Средновековие “, сподели още Евтелпа Теоклиева-Стойчева.
 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР