Служебната администрация на Министерството на енергетиката ще предложи изграждането на

...
Служебната администрация на Министерството на енергетиката ще предложи изграждането на
Коментари Харесай

Министерство на енергетиката ще предложи 4 нови ядрени блока

Служебната администрация на Министерството на енергетиката ще предложи построяването на нови четири нуклеарни блока. Два от тях ще се яват заместващи на сегашните 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ " Козлодуй ", които ще бъдат изведени от употреба след към 27 години.

Това заяви през днешния ден пред БНР служебният министър Росен Христов. Думите му пристигнаха в удостоверение, че кабинетът ще предложи нова дълготрайна енергийна тактика във вторник. Именно в нея ще бъдат записани и новите мощности. 

" България съществено би трябвало да вземе решение дали ще развива нуклеарната енергетика. Предложението на Министерството на енергетиката е да я развием, защото имаме забележителен опит в употреба на нуклеарни мощности. Това ще затвърди ролята ни на енергиен водач. Нашето предложение е да се построят 4 нови нуклеарни блока, като два от тях ще се явят заместващи на сегашните 5-и и 6-и блок, които е планувано да бъдат изведени от употреба към 2050 година. В нашите разбори това се вижда ясно каква роля играе, тъй като с изваждането на въглищните електроцентрали, на страната са ѝ нужни базови мощности ", сподели Христов. 

Все още не е ясно дали ще има нови блокове в АЕЦ " Белене ", само че най-вероятно два от блоковете ще бъдат точно там. 

Новата тактика ще важи за идващите 30 години и ще бъде показана в 10 часа във вторник на кръгла маса с всички заинтригувани страни - браншови организации, синдикати, депутати от Комисията по енергетика.

" Виждането на Министерството на енергетиката е за интензивно създаване на мощности и опазване на действието на въглищните електроцентрали, тъй че България да остане чист експортьор на електрическа енергия, каквито са и потребностите на Региона. Препоръчваме създаване на нови мощности както в нуклеарната енергетика, по този начин и във водни електроцентрали и възобновими източници, тъй че да осигурим един равномерен преход към декарбонизация, според общоевропейските цели ".

Според министър Христов предоговарянето на Плана за възобновяване и резистентност с Европейска комисия зависи от това по какъв начин Комисията ще огледа на него:

" Дали предоговарянето е уточняване и равнене на нашите цели с общоевропейските, което е нашето предложение, или се смята за съществено предоговаряне и ще би трябвало да премине през целия развой на предоговаряне. Това е значимо решение и се веселя, че депутатите се сплотиха към него.... Целите, заложени в ПВУ, не могат да бъдат реализирани по различен метод, с изключение на с извеждане от употреба на огромно количество въглищни мощности ".  

Около 3 милиарда евро са приходите от експорт на електрическа енергия за 2022 година, акцентира министърът на енергетиката и посочи, че " приходите, които страната би генерирала от експорт на ток, сигурно ще са по-големи от средствата по ПВУ ".

" Важно е да се подчертае, че и Министерството на енергетиката, и държавното управление сме за реализиране на общите цели на Европейски Съюз за декарбонизация - 55% понижение до 2030 година декарбонизация - до 2050 година Това е постижимо и в нашата тактика се вижда, че равномерен преход обезпечава постигането на тези цели без нарушение на енергийната сигурност и като останем енергиен експортьор ".

Той акцентира, че в случай че Народното събрание утвърди тактиката, която МЕ приготвя, това ще бъде добра база, върху която да се стъпи за договаряния с Европейска комисия.
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР