Разговорите помагат на иначе изолираните папагали да създадат социални връзки,

...
Разговорите помагат на иначе изолираните папагали да създадат социални връзки,
Коментари Харесай

Папагалите които провеждат видеоразговори с други папагали са по-малко самотни

Разговорите оказват помощ на другояче изолираните папагали да основат обществени връзки, покачват увереността им и ги вършат по-спокойни

Емил Василев преди 8 секунди 1 Сподели

Най-четени

IT НовиниЕмил Василев - 15:04 | 04.05.2023

Този дребен портативен нуклеарен реактор може да генерира задоволително електрическа енергия с цел да зарежда до 1000 жилища – вижте го

IT НовиниЕмил Василев - 12:16 | 04.05.2023

Мъж даде цялата си финансова информация на изкуствен интелект и го остави да взема решения вместо него

НаукаЕмил Василев - 15:48 | 02.05.2023

Златната кръв: Рядката и мистериозна Rh-нулева кръвна група

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Безброй хора по света обичат да организират видеоразговори – да се обадят на обичан човек, да видят лицето му и да чуят гласа му, а съгласно ново изследване на Североизточния университет в Бостън, Масачузетс в съдействие с откриватели от Масачузетския софтуерен институт и Университета в Глазгоу папагалите също обичат да организират видеоразговори.

„ В Съединени американски щати в домовете на хората живеят 20 милиона папагала и ние искахме да проучим дали и тези птици биха могли да се възползват от видеоразговорите.

Ако им дадем опция да се обадят на други папагали, дали те ще изберат да го създадат и дали това прекарване ще бъде от изгода за папагалите и техните стопани? “

обяснява пред The Guardian Илиена Хирски-Дъглас, откривател от Университета в Глазгоу и съавтор на проучването

Отговорът е изрично „ да “.

Както оповестява The New York Times, в изследването са включени 18 папагала (и техните собственици). Те били подготвени да желаят видеоразговор посредством звънене, след което притежателят им предложил да изберат кой папагал да повикат от екрана. Не след дълго папагалите почнали да упорстват за повече време на екрана.

По време на 147-те диалога, вследствие на които са записани повече от 1000 часа, папагалите пеели дружно, учели се на нови умения един от различен и даже се опитвали да се оженят един различен през екрана.

„ Имахме птици, които спяха една до друга. Понякога те изчезваха от екрана за малко, с цел да отидат да вземат нещо, което да покажат на събеседника си. “

разказва Хирски-Дъглас пред The New York Times

В един от случаите два заболели и възрастни папагала се сближили изключително доста. Въпреки че в никакъв случай не са прекарвали време с други представители на своя тип, те бързо се сближили. Northeastern Global News оповестява, че те танцували и пеели щастливо, когато се виждали един различен. А в случай че едната птица се отдалечела от eкрана, другата казвала: „ Здравей! Ела тук! Здравей! “

„ Това в действителност приказва за това какъв брой комплицирани в когнитивно отношение са тези птици и какъв брой огромна е способността им да показват себе си. Беше в действителност красиво. “

казва Хирский-Дъглас

Много от папагалите освен си откриха обичани другари и усвоиха умения като хвърчене и търсене на храна, само че и изглеждаха доста по-щастливи. The New York Times оповестява, че участниците в проучването са изглеждали по-спокойни и уверени. Някои стопани имали възприятието, че птиците им са се преобразили.

„ Някои от стопаните биха споделили, че птиците им са „ оживели отначало “ посредством това изследване. “

отбелязва Дженифър Куня, един от съавторите на проучването

Въпреки това създателите на изследването не оферират да вземете най-близкия iPad и да организирате диалози сред папагала и други хора. Хората, взели участие в изследването са били опитни стопани на папагали, които са вкарвали технологията постепенно, а папагалите са били изключително деликатни във връзка с това с кого да поддържат връзка. Northeastern Global News отбелязва, че неконтролираното взаимоотношение би могло да докара до боязън у папагалите, което от своя страна би могло да докара до строшаване на екрана на iPad-а Ви.

Проучването акцентира смисъла на обществените връзки за птиците. Папагалите са извънредно интелигентни и общителни същества, които живеят на ята в дивата природа, само че постоянно им липсва това възприятие за общественост като домашни любимци.

„ Над 20 милиона папагали се отглеждат като домашни любимци в Съединени американски щати, като постоянно им липсват подобаващи тласъци, които да задоволят високите им обществени, познавателни и прочувствени потребности. “

отбелязват създателите на изследването

The Guardian оповестява, че страдащите от изолираност и досада папагали могат да развият психически проблеми. Те могат да се разхождат, да скубят перата си или да се люлеят напред-назад, а видеоразговорите ясно демонстрират, че птиците могат да извлекат изгода от общественото взаимоотношение даже когато то е виртуално.

„ Сега към този момент знаем, че в случай че им бъде възложен достъп до видеоразговорите, те ще го употребяват, и ще го създадат по доста самостоятелни и доста красиви способи. “

отбелязва Хирски-Дъглас пред The New York Times

Всъщност изследването наподобява е основало дълготрайни другарства сред някои от участниците. Поне два папагала, които са се научили да организират видеоразговори – какадуто Гофин на име Ели и Жакото (вид папагал) на име Куки не престават да поддържат връзка.

„ Мина повече от година и те към момента си приказват. “

сподели Дженифър Куня, един от съавторите на проучването
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР