Преди пет хиляди години на територията на България е имало

...
Преди пет хиляди години на територията на България е имало
Коментари Харесай

Археолог: Преди 5000 г. по нашите земи са ловували и яли лъвове

Преди пет хиляди години на територията на България е имало лъвове, които хората по нашите земи са ловували. Това сподели за Българска телеграфна агенция археологът Надежда Карастоянова от Националния природонаучен музей - Българска академия на науките (НПМ-БАН). 

Те са си били локални лъвове, които са ловувани от хората през праисторията. „ Имаме сведения за това, че са ловувани, че са донасяни до селищата, че най-вероятно са употребявани “, изясни тя. Според нея българските лъвове не се разграничават от тези, които сега може да се видят в Африка. „ Предполага се, че гривата им е била по-малка и някои от тях не са имали грива дори. Но това са хипотези “, изясни тя и добави, че на този стадий останките са малко.

В практиката си се е сблъсквала с най-различни проблеми. Зависи от интервала, който се изследва, разяснява тя. В момента се занимава и с човешки праисторически скелет от Козарева могила, в североизточната част на България, покрай морето. „ Подозираме, че евентуално индивидът е бил атакуван от лъв, само че към момента пишем публикацията и към момента вършим изследванията “, сподели тя. По думите й има следи по черепа, които демонстрират, че е бил атакуван от огромен див звяр, а тъкмо по това време в България е имало лъвове. Точно по Черноморието, край Дуранкулак има остатъци от лъвове. „ Ние имаме догадка, че има възможност този човек в действителност да е потърпевш от лъв, само че най-интересното е, че той е оживял и раните му са зараснали “, сподели тя.

НАЙ-ЗАПАЗЕНИЯ СКЕЛЕТ НА КАМИЛА В ЕВРОПА Е НАМЕРЕН ТУК

Карастоянова споделя, че археолозите се занимават с остатъци от археологически обекти. Всяка година има ужасно доста разкопки на археологически обекти и всяка година има по нещо забавно, което излиза, с което да се занимават и което да изследват. Една от най-пресните им находки е скелет на камила, открит по време на разкопки покрай Драгоман. Тя споделя, че самите разкопки се правят по трасето на БДЖ. Там минавал „ Виа Диагоналис “ – един от римските пътища през нашите земи.  „ В археологическия обект има структури от разнообразни интервали, като също по този начин се откри един римски път и римска пътна станция. Около тази римска пътна станция са открити скелети от коне, от магарета, само че от камила не чакахме да излезе и то – много непокътнат скелет “, сподели тя. По думите й остатъци от камила има на доста места в Европа, има също и от София една долна челюст от камила, само че толкоз непокътнат скелет към този момент не е откриван.

Пратени са проби в лаборатория в чужбина, в която би трябвало да създадат изотопни разбори и да кажат от кое място тъкмо произлиза тази камила. „ Тъй като тя най-вероятно не е отглеждана в България, а е привнесена с някакъв кортеж, който е вървял по този римски път и на тази пътна станция е умряла. Но е забавно да се види от кое място идва тази камила “, споделя Надежда Карастоянова. Досега знаем, че е мъжки субект на над 5-годишна възраст. Намерени са и остатъци от още две камили, едната е дребна. От същото място, само че те не са цели скелети, а единствено фрагменти от кости, добавя тя.

Археоложката изяснява за какво се откриват единствено елементи от скелети на животни. „ Тъй като там има разнообразни структури от разнообразни интервали, част от скелети в действителност са нарушени, в това число и този скелет е леко нарушен от по-късни ровове. Той е заровен. След това, през Средновековието, са пристигнали и са копали някаква дупка, с цел да вършат нещо там, и са нарушили този скелет. Част от костите са изхвърлени някъде. Просто пластовете се унищожават от разнообразни структури “, описа тя.

По думите й зависи от интервала, в който се копае. През Римския интервал, когато тук е била римска провинция, действително би могло да се открие съвсем всичко, защото римляните са внасяли много животни, даже от Африка за техните игри. Така че може да се чака всевъзможни животни да се открият, само че за момента, с изключение на камили, по-интересни животни не са откривани от този интервал, споделя още Карастоянова.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР