Пилотен проект за строителство, рехабилитация и ремонт на републикански, общински

...
Пилотен проект за строителство, рехабилитация и ремонт на републикански, общински
Коментари Харесай

Предстои изготвянето на технически проект за ремонт на близо 112 км от отсечката между Бургас и Малко Търново

Пилотен план за строителство , рехабилитация и ремонт на републикански , общински и горски пътища се създава от Агенция „ Пътна инфраструктура “ /АПИ/, Община Бургас и Югоизточното държавно дружество в Сливен . Той се извършва с пари от Оперативна програма „ Региони в напредък “ /ОПРР/ 2014-2020 година, а общата му стойност е 41 097 570.96 лева с Данък добавена стойност , от които близо 35 милиона лв. е безвъзмездната финансова помощ от Европейския фонд за районно развиване, а към 6,164 милиона лв. е националното съфинансиране.

С пари от Оперативна програма “Регионално развитие” е обезпечен направеният механически план за ремонта на към 112 км от републикански път II-99 Бургас-Малко Търново . Отсечката е съществена транспортна връзка на общините по Южното Черноморие, както и връзка на общини в района с Република Турция, посредством ГКПП-Малко Търново. През територията на област Бургас минават 2 държавни граници , като достъпът до тях се реализира посредством път II-99 и трасето е стратегически обект за националната сигурност.

Участието на Община Бургас е с възобновяване и реорганизация на общинска пътна и улична инфраструктура на територията на общината. Това ще усъвършенства достъпността на товари и пасажери в района до Трансевропейската транспортна мрежа и ще има позитивен резултат за популацията на общините Бургас , Айтос , Камено и Средец .

Югоизточното държавно дружество в Сливен взе участие с реализирането на неотложни аварийно-възстановителни работи за ремонт, стабилизиране и реорганизация на горската пътна инфраструктура, която обезпечава обслужването на защитната ограда на Българо-турската граница. По този метод ще се обезпечи по-бърз и сигурен достъп на чиновниците от „ Гранична полиция “ до пограничните територии.

Изпълнението на пилотната самодейност ще усъвършенства достъпността , свързаността и сигурността на пътната инфраструктура и ще способства за разрастване на капацитета на пограничните територии. По-добрата транспортна съгласуваност ще форсира районното доближаване, както и ще усъвършенства съдействието при запазване на границата сред България и Турция , която е външните граници на Европейския съюз. Инициативата ще спомогне и за постигането на част от задачите на Европейската тактика за сигурност и Стратегията за вътрешна сигурност, ориентирани към по-голяма сигурност в Европа посредством битка с тероризма и тежката престъпност, ръководството на границите, гражданската отбрана и ръководството на бедствия.

Проектът се финансира от Оперативна програма “Регионално развитие” 2014-2020 година по Приоритетна ос 7 „ Регионална пътна инфраструктура “ посредством процедура за даване на безплатна финансова помощ: BG16RFOP001-7.001 “Регионални пътища ”. Трябва да бъде осъществен в рамките на 3 месеца .

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР