Пари и вяра. Агенти на бившите комунистически тайни служби и

...
Пари и вяра. Агенти на бившите комунистически тайни служби и
Коментари Харесай

Бих го предложил. Може ли митрополит Николай да откаже да е кандидат за патриарх

Пари и религия. Агенти на някогашните комунистически секрети служби и морал. Разколници и членове на Светия синод. Крайното опълчване в Българската православна черква е на дневен ред след гибелта на патриарх Неофит. Предстои избор на негов правоприемник и зад паравана на смирението върви борба за въздействие.

В края на юни Българската православна черква (БПЦ) би трябвало да избере нов патриарх измежду трима настоящи митрополити. Техните имена ще станат известни на 20 юни.

Според устава на Църквата за патриарх може да бъде определен митрополит, който е навършил 50 години и е управлявал епархия в продължение на най-малко 5 години. От сегашните 13 митрополити 9 дават отговор на тези условия, като измежду тях е и Пловдивският митрополит Николай. Той обаче написа, че не желае да бъде номиниран.

Още един значим избор следва в Църквата - за нов Сливенски митрополит. Вотът ще се състои в края на май, откакто първичният избор беше от Светия синод. Това провокира митинг на вярващи от Сливенската епархия и контрапротест в поддръжка на решението на Синода, на който участваха главно вярващи от Пловдивска епархия.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме със Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний за това какво се случва в БПЦ, какви въздействия има и какво следва.

Митрополит Антоний не може да е претендент за патриарх, тъй като не е навършил 50 години.
Най-важното от изявлението " Никоя война не е благословена от Бога, от Църквата. Само тази война, която отбранява териториите и човешките животи. Украйна е жертва заради обстоятелството, че това е спор, който се разрасна и Русия сега е този агресор ". " Както в Русия виждаме, че има положително и неприятно, по този начин и в Запада има положително и неприятно. Виждаме, че идват и нехарактерни, несвойствени практики, които се пробват да бъдат наложени в нашето общество ". " [Влиянието на Държавна сигурност] към момента се усеща в някои сфери на обществото и на Църквата. Виждаме, че въпреки и остатъчни, такива опити има и те не са удобни за развиването на Българската православна черква ". " Прекалено доста хора не желаят митрополит Николай да управлява Светия синод, тъй като не им харесва, че няма да могат да прокарват едни или други ползи, които за в ущърб на Църквата ". " Ако пристигна моя ред, бих предложил [митрополит Николай за патриарх] – да. За мен е значимо този, който ще бъде български патриарх, да може с твърда ръка да отстоява ползите на Българската православна черква (БПЦ), тъй като сякаш времената ще стават доста сложни и ще би трябвало да се държи крепко кормилото на БПЦ ". Руското въздействие в църквата
Един от главните проблеми в българската черква е обвързван със мощното съветско въздействие. „ Няма по какъв начин от дистанцията на времето да се почисти тази сянка на Москва над цяла България “, сподели митрополит Антоний. По думите му „ сега България е на огромен кръстопът, само че в последна сметка значим е пътят, по който ще поемем “.

В последните месеци БПЦ даде няколко знака, които я дистанцират от Москва. В началото на годината от името на патриарх Неофит беше прочетено изказване, което осъжда съветската експанзия против Украйна. След това съветският патриарх Кирил, който поддържа войната, не беше поканен на опелото на Неофит, който умря през март.

„ Факт е, че никоя война не е благословена от Бога, от Църквата. Само тази война, която отбранява териториите и човешките животи. Украйна е жертва заради обстоятелството, че това е спор, който се разрасна и Русия сега е този агресор “, сподели митрополит Антоний.

По думите му „ българските митрополити, които по един или различен метод показват някакви пристрастия – дали от това, че са ученици на Москва, че са учили в Москва, виждам, че когато става въпрос за войната, те твърдо застават на тази позиция, че няма война, която носи гибел, разделяне, да бъде благословена и призната от който и да било “. Митрополит Антоний сподели, че „ няма по какъв начин от дистанцията на времето да се почисти тази сянка на Москва над цяла България “.
Ролята на тайните служби
„ [Влиянието на някогашната Държавна сигурност] към момента се усеща в някои сфери на обществото и на Църквата. Виждаме, че въпреки и остатъчни, такива опити има и те не са удобни за развиването на Българската православна черква “, сподели митрополит Антоний.

По думите му такова въздействие е имало при избора на Сливенски митрополит. Антоний сподели, че ескалацията на напрежение е била изкуствено подбудена. „ Ние подозираме там дългата ръка на всякакви такива служби, които допускаме, че работят в интерес на запазването на статуквото “, сподели Антоний. От думите му не стана ясно кое е статуквото.

Касирането на избора за митрополит в Сливен провокира митинг на вярващи от Сливенска митрополия в София. По същото време и на същото място беше проведен и контрапротест в поддръжка на решенията на Светия синод. Контрапротестиращите бяха докарани с рейсове от Пловдивската епархия, която се ръководи от митрополит Николай.

“Има огромни ползи, които са свързани с парцели, които са по българското Черноморие, с някогашни чиновници, които са работили в Сливенската света митрополия “, сподели Антоний, само че не уточни имена.
Новият патриарх
Пловдивският митрополит Николай е един от най-влиятелните членове на Светия синод и апетитен за предстоящ патриарх. Непосредствено след гибелта на Неофит обаче той разгласява, в което споделя, че не желае да бъде номиниран за негов правоприемник на поста.

“Прекалено доста хора не желаят митрополит Николай да управлява Светия синод, тъй като не им харесва, че няма да могат да прокарват едни или други ползи, които за в ущърб на Църквата “, сподели Антоний. По думите му „ митрополит Николай, колкото и да му е основан един подобен мракобесен облик в обществото – със скъпите коли, с " Ролекс " -ите, с лукса, в случай че отидете в неговата епархия, ще видите едни ремонтирани храмове, цялостни с народ, с млади свещеници, които служат “.

Пловдивският митрополит Николай постоянно попада във фокуса на публичното внимание с изявленията си. през 2008 година, разгласи се срещу концерт на Мадона и анатемоса сурогатството и съжителството без брак.

“Всеки един от нас има своите човешки недостатъци, само че [Николай] може би като млад в самото начало, е, бил може би, по-емоционален. Може би в този момент от дистанцията на времето, той прави оценка някои неща като неточност, само че пък в последна сметка той постоянно е пазел православната религия и я отстоявал “, сподели Антоний.

По мотив писмото на Николай, с което споделя, че не желае да бъде номиниран за патриарх, Антоний сподели, че „ всеки един митрополит, когато става свещеник, той дава своите клетви, че ще служи на Бог, на Църквата, ще има смирение към българския патриарх, към Светия синод. Оттам нататък, когато поемаме този кръст, ние отдаваме целия си живот на Църквата и това дали някой желае или не желае, това зависи напълно от Светия синод на БПЦ “.

Антоний сподели, че на съвещанието на синода, на което ще се предлагат претенденти за патриарх, той би номинирал Николай. „ Ако пристигна моят ред, бих го предложил – да “, сподели Антоний.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР