Откриването на изложбата Генко Генков. Отвърд видимото. 100 години от

...
Откриването на изложбата Генко Генков. Отвърд видимото. 100 години от
Коментари Харесай

Иди и виж: Генко Генков в ГХГ Пловдив

Откриването на изложбата „ Генко Генков. Отвърд забележимото. 100 години от рождението на художника “ събра в Зала „ 2019 “ към Градска художестевна изложба – Пловдив ценители, галеристи, колекционери, хора, предани на изкуството. Интересът към експозицията, представяща над 50 картини, нарисувани от Генко Генков сред 1949 и 2005 година, събрани от доста обществени и частни сбирки вцялата страна, единствено потвърждава значимостта на този български художник измежду знаковите имена в историята на изкуството ни.

Изложбата е резултат от огромно изследване и асортимент, осъществени от кураторите Аделина Филева, Красимир Илиев, Наташа Ноева, Ана Топалова (асистент куратор) от Софийска градска художествена изложба и показана с огромен триумф в нейното пространство през 2023-а. Пловдивската аудитория може да я преглежда до 6 март с помощта на напъните на екипа на Градска художествена изложба – Пловдив и по-специално на шефа ѝ Красимир Линков и на основния организатор Милена Китипова.

По време на откриването кураторът Красимир Илиев съобщи: „ Щастлив и признателен съм за поканата от екипа на Градската изложба в Пловдив да се покаже в тази зала изложбата на Генко Генков. Това пространство е напълно друго от нашето. То е доста по-невероятно, по-изчистено и изключително на дневна светлина могат да се видят брилянтните цветове на Генко. Разказът е по-различен. Когато започнахме да работим по тази галерия, имахме няколко доста съществени провокации. Моята част от работата в екипа беше да изчистя цялата митология, която се беше събрала към Генко Генков “. В резултат на нелеката задача да се направи биографичен роман за Генко, в който всяка една точка да бъде подкрепена със съответния документ, се откриват и записват в огромния азбучник към изложбата редица корекции на дългогодишни изказвания. Генко Генков постъпва в Художествената академия още през 1941 година, а не две години по-късно. Започва да учи при Борис Митов и едвам по-късно при Дечко Узунов. И нещо любопитно- при Митов получава шестици, а при Дечко Узунов – четворки. Записва се първо стенна живопис, след това се отхвърля от нея. Неговите митарства, късата му военна работа в Сливен, както и дребните му протести, за които се знае от разкази на негови сътрудници, удължават следването му до 1949 година

Още по-важно е изясняването на истината затварян ли е Генко Генков в концлагера в Белене. Изследванията на документите сочат, че през 1956-а за една година е въдворена неговата житейстка спътница по това време Гертруда. „ С Гертруда сме в Белене “ написа художникът върху собствен автопортрет с въглен. Изводът, който Красимир Илиев прави, е, че случилото се е толкоз травматично за този свръхчувствителен човек, че той претърпява изпращането на неговата половинка в концлагер като свое прекарване.

Макар и в чест спор с нормативното изкуство и вездесъщите художествени комисии по време на социализма живописецът основава голямо по размер и разнообразно като механически похвати и опити творчество. Това слага друго предизвикателство пред експертите – да потвърдят по безспорен метод достоверността на някои негови нетипични работи.

Те откриват „ желязна логичност в хронологията неговото творчество “. Изложбата стартира с един извънредно гальовен, в розово, ранен пейзаж от Генко от 1949 г.– сватбения му подарък за неговата състудентка Магда Абазова. Както акцентира кураторът, творбата не се покрива с нашата визия за един „ хулиганстващ художник “ с ярки трагични цветове. Но в края на креативния си път той още веднъж се връща към розови чисти тонове, към една самобитна „ краснопис “ на правенето на картината, с които в действителност е и почнал.

„ Ако се вгледате във всяка от неговите картини, ще видите едно трептящо картинно сърце, чиста откровеност и постоянно храброст и смелост “ – заключи изкуствоведът.

Гост на откриването беше заместник-кметът на Пловдив по просвета, археология и туризъм Пламен Панов, който съобщи: „ Иключително доста ме радва това прелестно съдействие сред Софийската градска изложба и Пловдивската градска художествена изложба, което ни дава опцията да забележим тази галерия. Защото да видиш картината на художника е метод да се докоснеш до неговата душа. Благодарение на това съдействие и изключителната работа на всички забъркани пловдивчани могат да се допрян до Генко. Вярвам, че изложбата ще бъде доста добре оценена от публиката. “
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР