Неграмотни председатели на секционни избирателни комисии и масово сгрешени протоколи

...
Неграмотни председатели на секционни избирателни комисии и масово сгрешени протоколи
Коментари Харесай

Неграмотният председател на СИК в Пловдив: Не знам кой ме предложи, за четвърти път съм на избори

Неграмотни ръководители на секционни изборни комисии и всеобщо сбъркани протоколи - това видяхме в изборния ден и нощта след вота. Тези проблеми повдигат въпроса: за какво няма условие за учебен ценз при назначението на членовете на изборните комисии - точно в комисиите се броят гласовете и по тази причина съществуват благоприятни условия за операции, оповестява Българска национална телевизия.
Прочетете още
Михаил Йончев, който живее в Столипиново, е учил до седми клас. Може да чете и почти да написа.

" Мога, почти мога ", споделя той.

Михаил е бил член на секционна изборна комисия четири пъти. На тези избори, обаче, не знае кой го е предложил за ръководител на комисия.

" Не знам и аз по какъв начин стана тая работа. Аз беше в болничното заведение. Записали са ме ръководител. И това стана ", изяснява Михаил.

Оказва се, че законът слага единствено две условия към членовете на секционни комисии: да имат право да гласоподават в съответния тип избори и да владеят български език.

" Допълнителен учебен ценз няма ", споделя Марио Русинов от Антикорупционен фонд, Обединение " Честни избори ".

Според член 91-ви от ИК, партиите показват на кмета на обществени съвещания лист с имената на хората, които оферират за членове на комисиите.

„ Всъщност основната отговорност за това, кой излъчва членовете на СИК, са партиите. Те избират от своите мрежи и официално ги оферират на кмета на съответната община, като в закона е записано, че би трябвало да се показват имена, цивилен номер и обучение, само че в края на деня няма официална процедура, по която да се отхвърли човек поради неналичието на обучение ", сподели Марио Русинов.

А тази липса на грамотни хора в комисиите е една от аргументите за всеобщо сбърканите протоколи на тези избори, съгласно специалисти.

" РИК не може по никакъв метод да попречи една партия, която е показала своя претендент за СИК, да го накара да предложи различен. Затова в изборната нощ и малко преди този момент имаше позвънявания по телефона от членове на СИК, които споделяха обадете се на партиите, този човек не става, той е необразован ", сподели Милена Хинкова, ръководител на РИК-Русе.

Освен да владеят български език в закона има и осем критерия, които вършат даден претендент несъответстващ с поста член на СИК, само че това са клаузи срещу спор на ползи.

Членове на СИК не могат да бъдат претендент за съответния тип избор и негови роднини; човек на изборна длъжност; орган на изпълнителната власт; заместник-министър и основен секретар; арбитър, прокурор или следовател; заместител регионален шеф и кмет; боен и хора в семейственост.

Целенасочена дупка в закона или несъзнателен пропуск е неналичието на опция кметът да откаже утвърждението на претендент без обучение, остава отворен въпрос.

 

 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР