Националният отбор на Република Южна Африка спечели за четвърти път

...

Република Южна Африка взе историческа титла в ръгбито

Националният тим на Република Южна Африка завоюва за четвърти път международната купа по ръгби. Във финала на шампионата спрингбокс победиха трикратния международен първенец с 12:11.

Мачът се игра пред над 80 000 фенове на „ Стад дьо Франс “ в Сент Дени (Франция). Република Южна Африка не направи нито едно есе в мача и означиха 12-те си точки през първото полувреме. Спрингбокс обаче демонстрираха желязна дисциплинираност. Освен това Нова Зеландия игра близо час в понижен състав.

Мачът стартира нервно за считания за лек любимец отбор на Нова Зеландия. Още във втората минута Ол Блекс останаха краткотрайно с човек по-малко. Шанън Фризел получи жълт картон, откакто се стовари върху крайници на талоньора на Спрингбокс Мбонги Мбонамби. Мбонамби напусна игра контузен, до момента в който Фризел се насочи към страничната линия, с цел да изтърпи десетминутното си наказване.

Република Южна Африка употребява числения си превес и след два осъществени наказателни удара от Андре Полард поведе с 6:0.

В средата на първата част двата тима си размениха по още три точки посредством Ричи Мо’унга и още веднъж Полард. После пристигна основният миг в мача. В 27-мата минута капитанът на новозеландците поради влизане с рамо в челюстта на Джеси Крил. Първоначално британският арбитър Уейн Барнс сподели единствено жълт картон на Кейн, само че след ревизиране от видео арбитрите наказването беше нараснало. Това е първият червен картон в историята на финалите на международни шампионати. На почивката резултатът беше 12:6 в интерес на защитаващите купата си южноафриканците.

В 54-тата минута пристигна и най-спорната обстановка в мача. Нова Зеландия стигна до есе посредством Аарън Смит, само че то беше анулирано поради пас напред. Малко след него отборът въпреки всичко стигна до есе за 12:11. При осъществяването на спомагателния удар Ричи Мо’унга не съумя да уцели вратата и не добави 2 точки.

В 72-рата минута Чеслин Колби получи жълт картон за тенденциозен пас напред, което остави двата отбора с по 14 играчи. Нова Зеландия получи право да извърши углавен удар, само че от 49 метра Джорди Барет пропусна.

За южноафриканците това е четвърти извоюван край при четири участия в мача за купата. Освен това отборът завоюва всеки от трите си елиминационни мача с разлика от една точка.

В мача за бронзовите медали Англия победи Аржентина с 26:23.
Източник: flashnews.bg