Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, председател

...
Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, председател
Коментари Харесай

Председателят на КФН: Предали сме на следствието 6 сигнала срещу Nexo

Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, ръководител на КФН и Борис Михайлов, изпълнителен шеф на Национална агенция за приходите. От чуването им стана ясно, че компанията Nexo няма лиценз и не предлага услугите си в страната ни, при инспекциите на компанията не са установени финансирания на партии, само че също така сега Национална агенция за приходите ревизира физически и юридически лица от компанията Ен Ди Ес ЕООД, съобщи кореспондент на БГНЕС.
От Българска социалистическа партия попитаха Атанасов по кое време е стартирала инспекцията против NEXO и дали са открити парични потоци към политически лица или партии, той отговори, че инспекцията е стартирала, когато казусът е станал обществено прочут и не може да каже точна дата.

" Няма правна рамка за регулация нито на равнище Европейски Съюз, нито на равнище България за криптовалутата. Няма по какъв начин ние непрекъснато да бъдем във вируалното пространство и да гледаме за сходни компании ", сподели още шефът на КФН.
Председателят на КФН Бойко Атанасов изясни, че след направената инспекция се е оказало, че " всички сдружения Nexo нямат лиценз и в никакъв случай не са имали лиценз в КФН, не са вписани в регистрите и в никакъв случай не са били вписвани в регистрите. Освен това те не участват и в листата на разпознатите капиталови медиатори, които имат право да реализират активност на територията на страната посредством даване на услуги и действия. КФН прави контрол на даването и търговията с финансови принадлежности. Към сегашния миг крипто активите не са приети за финансов инструмент, както на европейско равнище, по този начин и на равнище Република България. Все още не са избрани способените органи, които ще надзирават търговията с крипто активи ", акцентира той. Атанасов заяви, че " през последните три години са получени 6 сигнала за компании свързани с компанията Nexo.
Три от тях са препратени за подготвеност и възможни инспекции на Българска народна банка, а един от тях е изпратен към Национална агенция за приходите ", посочи той.

Йордан Цонев от Движение за права и свободи съобщи, че за криптовалутите би трябвало да има повече регулация. " Българска народна банка също би трябвало да обърне внимание на контрола, тъй като зад криптото седят финансови средства ", сподели той.
Атанасов акцентира, че Национална следствена служба са изискали всички сигнали, които са постъпили в КФН и те са им били предоставени. Председателят на КФН разкри, че сигналите са напълно от задгранични жители. " При инспекция на платформата Nexo се вижда, че те се занимават с действия свързани с криптовалути. Той означи, че на територията на България и Естония не се дават тези услуги и изрази вяра скоро да бъдат избрани съответни органи, които да контролират и наблюдават активността на крипто фирмите. По думите му компанията Nexo управлява активността си въз основата на законодателството на Англия и Уелс.
Атанасов е безапелационен, че нямат информация дали Nexo са се срещали с представители на Българска народна банка. Той уточни, че няма сигнали и запитвания по отношение на активността на сдружението Nexo от други регулатори.
" Последните 3-4 години се работи върху европейско законодателство, което да е използвано за целия Европейски Съюз. Докато не излезе европейски юридически режим за това по какъв начин да се реализира надзорът, ние сме в изчерпателна позиция. Ние не можем да излезем от рамките на закона, каквото и друго да се направи, ние ще излезем от закона ", безапелационен е Атанасов.
Председателят на КФН посочи, че те нямат законодателна самодейност и те по-скоро не са дейната страна, а по-скоро са разполагаем да дадат експертно мнение по дадена тематика. Той разяснява и дали КФН има информация и данни за това дали Nexo са финансирали партии и политици: " Ние следим това, което се случва на финансовия пазар, няма установени финансирания на партии и на избрани лица. Не сме установили сходна активност, било то посредством финансови принадлежности - акции, облигации и други ", безапелационен е ръководителят на КФН.
Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите Борис Михайлов посочи, че " по отношение на Nexo, има доста компании - Nexo AG; Nexo Service в Естония, не е изключено да има и още Нексота, само че нито едно не е записано в България. В страната е работило сдружението Ен Ди Ес ЕООД и в него работят 571 чиновници. На компанията сме създали сме 14 инспекции и 4 проверки. В целия интервал от време, в което са правени инспекциите и проверките, при нас не се е открила противозаконна активност и нямаме никакви данни за тероризъм и ОПГ, няма установени финансирания на партии ", изясни той.
Михайлов разяснява и какви ограничения са подхванати откакто от прокуратурата сa разкрили притеснителни данни за компанията Nexo. " Започнахме инспекция на голям брой юридически и физически лица след брифинга на прокуратурата по случая Nexo ", посочи той.
Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите уточни, че инспекцията лишава повече време, като срокът е 3 месеца. Той изрази подозрение, че може да се открият някакви нарушавания след инспекциите. " По скоро евентуално ще установим разлика в заявените приходи и това, което имат ", предвижда Михайлов. Той акцентира, че в страната и в Европейски Съюз няма регулации за действия, свързани с криптовалути.
По думите му Сметаната палата алармира в случай че има някакви нарушавания по отношение на даренията към политическите партии и едвам тогава Национална агенция за приходите може да предприеме дейности. Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите разяснява и дали през годините облагите на компанията, която сега ревизират е оказала някакви отрицателни последствия върху бюджета. " Към момента Ен Ди Ес ЕООД няма никакви отговорности към бюджета. Печалбата 2018 година 11 316,18 лева, а през 2021г. е 4 300 419, 58 лева ", разкри той. 
 
Източник: БГНЕС
 
31 Яну 202323031 Яну 2023122731 Яну 2023243331 Яну 202325031 Яну 20237731 Яну 2023463КоментариНапиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани22 Яну 2023316011 Яну 2023194228 Яну 2023205926 Яну 2023416
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информация, апелирам запознайте се с обновените и на Гласове.ком ЕООД
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР