Магнитната буря, която леко отслабна следобед на 11 май, се

...
Магнитната буря, която леко отслабна следобед на 11 май, се
Коментари Харесай

Мощната магнитна буря, ударила Земята, се ЗАСИЛВА

Магнитната стихия, която леко отслабна следобяд на 11 май, се върна към оптимални стойности. Като кулминационната точка стартира. Най-бързите маси, изхвърлени от Слънцето, минават към своя пик.

Според експерти скоростта на слънчевия вятър в този момент варира в диапазона от 800 до 1000 километра в секунда.

През миналите 12 часа нашата планета бе наранена от рисково мощна геомагнитна стихия от G5.

Бурята доближи най-високи нива- G5. „ Земята претърпява най-силната геомагнитна за стихия за последните 20-40 години насам ", оповестиха от NOAA.

Необичайна алена светлина на полярното зарево тормози хората освен в България, само че и по света. Явлението полярно зарево, или Аурора, се вижда и от Румъния, Молдова, Полша, Германия, Франция, Англия, Гърция и Унгария. В Съединени американски щати ауората доближи до Флорида, само че бяха следени сияния и от екватора.

За първи път от януари 2005 година насам Центърът за прогнозиране на галактическото време на Националната организация за океански и атмосферни проучвания на Съединени американски щати (NOAA) издаде предизвестие за мощна геомагнитна стихия. Изключително високоскоростна плазма от Слънцето се доближава към Земята.

Причината за всичко това се крие в голямо и извънредно интензивно слънчево леке, наречено AR3664. През последните няколко дни то бе отговорно за няколко слънчеви изригвания. Слънчевото леке е необятно колкото 16 Земи, подредени една до друга - толкоз огромно, че може да се види с просто око.

Поне пет коронални изхвърляния на маса са се насочили към Земята. Възможно е три от тях да се комбинират в " човекоядец " - това е обстановка, в която следващо изхвърляне на коронална маса е по-бързо от предходните. Така то ги настига, слива се с тях и удря планетите по пътя си като едно самобитно цунами от плазма.

Какво съставлява слънчевият вятър?

Слънчевият вятър е външен поток от заредени йонизирани частици, т.е. плазма, която се изхвърля и разпръсква от горните пластове на звездната атмосфера. Ако не е от Слънцето, а от друга звезда, той е именуван звезден вятър. Слънчевите изригвания от вятър се състоят основно от електрони и протони, способни да преодолеят звездното гравитационно поле и са в положение да наберат висока сила посредством развой, който е неразбираем за откривателите. Магнитните стихии и полярните сияния са непосредствено свързани със слънчевия вятър, както и доста други феномени. Посоката на кометните опашки също зависи от слънчевия вятър – те са постоянно в противоположна посока на тази напразно. Формирането на далечни звезди е повлияно от слънчевия вятър, тъй като междузвездният газ и прахуляк оказват въздействие, написа " магнитнибури.com ". Скоростта на слънчевия вятър зависи от другите райони на Слънцето. По принцип, в посока на Земята тя е към 400 км/ч, само че се усилва при образували се дупки в короната. Внезапните промени оказват въздействие върху формата на земната магнитосфера и основават геомагнитни стихии.

Как въздейства слънчевият вятър на планетите?

Слънчевият вятър най-вече визира Меркурий. Атмосферата на тази планета е изчезнала точно поради вятъра и поради дребното ѝ гравитационно поле. Сега Меркурий е потънал в радиационна баня. Част от атмосферата на Марс също е потърпевша поради слънчевия вятър, макар че тази планета е по-голяма и по-далечна от Меркурий. Вятърът влияе и на атмосферата на Венера по този начин, че от нея се отделя кометоподобна опашка, която доближава до земната орбита. Облаците на тази планета са подложени на ерозия поради слънчевия вятър. А нашата планета е предпазена от вятъра със личното си магнитно поле, което отразява заредените частици. Но в случай че вятърът е задоволително мощен, той ще има проявления на Земята. Тогава се провокира изменение на силовите линии на земното магнитно поле, а това води до полярни сияния и магнитни стихии.

Какво съставлява магнитната стихия?

Това е краткотрайно разстройване в земната магнитосфера. Заредените слънчеви частици с висока сила навлизат в нея. Тези частици попадат на Земята когато Слънцето има коронални изхвърляния на маса или поток от бърз безоблачен вятър, който идва от коронални дупки. При първия вид слънчевата интензивност е по-голяма, а при втория тя е сведена до най-малко. Геомагнитните стихии индуцират токове в електропроводите и водят до разстройването на радиовълните. Те пречат на сигналите на радиотелевизионните кули, както и на мобилните връзки, на системите за сигурност и защита, на другите навигационни устройства, на спътниците в надземната орбита. Магнитната стихия пречи доста на хората, които имат болести и влошено здравословно положение.

Какво съставлява полярното зарево?

Полярното зарево е известно на всички хора събитие, което може да се следи в регионите към полюсите на нашата планета. То се образува когато заредени частици на Слънцето с огромно количество сила навлязат в магнитната обвивка на Земята. Най-силното магнитно поле е точно към полюсите, по тази причина частиците се събират там. При конфликта на атомите и молекулите в атмосферата ни се стига до прояви на светлина, които се назовават фотони, а ние им споделяме полярни сияния. Полярното зарево в северното и в южното полукълбо на планетата ни е едно и също, тъй като това са огледални облици на едно и също събитие. Но не всичко по отношение на полярното зарево е ясно. Учените не знаят за какво то се появява най-често в доста студените нощи. Не може да се предскаже с акуратност по кое време ще се появи или изчезне, макар всички проучвания.

Силата на магнитните стихии се прави оценка по петобална канара. Бурите от равнище G1 се смятат за най-слабите, те съвсем не въздействат на работата на електрическите уреди. Ниво G3 е мощна стихия, тя директно визира енергийните системи и предизвиква спирания в сателитната навигация и радиокомуникациите. Максималното равнище е G5, вероятни са огромни проблеми с електропреносната мрежа и съществени неизправности в работата на спътниците и радиокомуникациите.

По време на мощни магнитни стихии хората могат да почувстват главоболие, уязвимост, скокове на налягането и бодърствуване. Учените изясняват това с обстоятелството с това, че когато магнитното поле се колебае, капилярният кръвен поток се забавя и настава кислороден апетит на тъканите.

Как да се предпазим?

При геомагнитни стихии лекарите поучават да се съблюдава режим на хранене с плодове и зеленчуци, без скотски мазнини. Доста оказва помощ и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа на открито, само че и не прекалявайте с разходките.

Не е целесъобразна потреблението на тежка храна, както и дълготрайно застояване в затворени пространства без чист въздух.

Източници: ИА Фокус, Българска телеграфна агенция, Meteo Balkans
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР