Куршум джамия е собственост на община Карлово. Това реши Пловдивският

...
Куршум джамия е собственост на община Карлово. Това реши Пловдивският
Коментари Харесай

Съдът реши: Куршум джамия в Карлово е общинска собственост

Куршум джамия е благосъстоятелност на община Карлово. Това реши Пловдивският апелативен съд. Той анулира напълно решение на Окръжен съд – Пловдив от 03.10.2013г., постановено по гражданско дело №3903/2012г., с което собствеността на Куршум джамия в Карлово, е била върната на Мюсюлманското вероизповедание.

            Делото в Апелативен съд – Пловдив е формирано по тъжба на община Карлово против решение на Пловдивския областен съд, с което Община-Карлово е наказана като притежател на „ Куршум джамия “ да съобщи владението на парцела на Мюсюлманското вероизповедание.   

            Апелативните съдии одобряват, че до 9.09.1944 година парцелът е бил благосъстоятелност на Карловската мюсюлманска вероизповедна община, приемник на която е Мюсюлманското вероизповедание. След това, парцелът е лишен без правно съображение и придобива статут на обществена общинска благосъстоятелност, което е спънка за реституирането му на Мюсюлманското вероизповедание. 

Община Карлово води битка за собствеността на най-старата паметна постройка в Карлово в продължение на повече от 10 години. След решението на Пловдивския областен съд от 3 октомври 2013 година жителите на Карлово въстанаха. В поредност от митинги, в които участваха по няколко хиляди души, в това число и хора от цялата страна, те показаха своята позиция, че постройката на някогашната Куршум джамия е на община Карлово.

Бяха преведени и редица доказателства от историци, археолози и краеведи. Куршум джамия е издигната върху някогашен християнски храм,  а част от строителните материали са доставени от друга православна черква в града.

Освен това Пловдивският апелативен съд откри и призна, че парцелът е придобил статут на обществена общинска благосъстоятелност по силата на закона, защото по проекта от 1998 година теренът е предназначен за зеленина, което благоустройствено мероприятие е и осъществено посредством оформянето на зелени площи с алеи и пейки за отдих, а намиращата се в него „ Куршум джамия “, с оглед характера й на паметна постройка, общодостъпна като ситуирана в терен за парк и отдих, с историческа значителност, поради битието й през разнообразни епохи и столетия на развиване на обитаемото място, и архитектурно-художествена полезност, каквато и е приета, защото през 1976 година е оповестена като неподвижен архитектурно-художествен монумент на културата, е предопределена за трайно облекчаване на културните потребности на популацията на гр.Карлово и покрайнината.

По тези решаващи съображения искът за благосъстоятелност, предявен от Мюсюлманско вероизповедание е отритнат. Решението предстои на обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен период от връчването му на страните.

                                                                                                       
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР