Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият британски монарх, чието управление продължи

...
Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият британски монарх, чието управление продължи
Коментари Харесай

10 важни момента от живота на Елизабет II

Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият английски монарх, чието ръководство продължи седем десетилетия, умря на 8 септември 2022 година на 96-годишна възраст.

Елизабет се възкачва на престола през 1952 година след гибелта на татко си – крал Джордж VI, като поема ръководството на Обединеното кралство и 14 други кралства от Британската общественост.

За своите жители вкъщи Нейно Величество беше котвата на нацията, която се държеше крепко, без значение от бурята, пред която беше изправена тя или страната ѝ – от несигурните последствия от Втората международна война до пандемията от Ковид-19.

Тя беше непоколебима и когато се справяше с нещастията и свадите в личното си семейство, сред които и гибелта на обичания ѝ брачен партньор принц Филип, който умря на 9 април предходната година, на 99-годишна възраст. След погребението му, на което тя прочувствено седеше сама, личното ѝ здраве се утежни и тя беше принудена да пропуща от ден на ден събития основно заради „ проблеми с напредването “ и отмалялост.

Любовта, която британците изпитват към Елизабет II, беше изразена три месеца преди гибелта ѝ, когато тя отпразнува своя платинен празник, отбелязвайки невероятните 70 години на трона. Нейно Величество сияеше, до момента в който кралските почитатели избухваха в овации, когато тя излезе на балкона на Бъкингамския замък, с цел да даде началото на четиридневния празник.

Дълбок реверанс пред най-влиятелния монарх в най-новата ни история! В нейна памет през днешния ден ще се върнем обратно в годините, с цел да погледнем към 10 от най-значимите момента от живота на Елизабет II.

A post shared by Queen Elizabeth II (Fan Page) (@hm.queenelizabeth)

1. Кралица и държавен глава

Елизабет II, с цялостно име Елизабет Александра Мери Уиндзор, беше кралица и държавен глава на Англия и Северна Ирландия и на 14 страни от Общността на нациите (включително Канада, Австралия и Нова Зеландия). Тя стоеше отпред на Общността на нациите, беше висш шеф на Църквата на Англия, главнокомандващ английските въоръжени сили и лорд на Ман.

2. Потеклото

Елизабет II е родена на 21 април 1926 година Тя е по-голямата от двете дъщери на Албърт Фредерик Артър Джордж Уиндзор (който след това се възкачва на трона с името Джордж VI) и Елизабет Боуз-Лайън. Първото десетилетие от живота си тогавашната принцеса прекарва умерено, наслаждавайки се на привилегиите на това да си част от кралското семейство, без върху плещите ти да тежи товара на това да знаеш, че си престолонаследник. Семейството ѝ прекарва половината от времето си в дом в Лондон, а другата – в резиденция в кралския Уиндзорски парк. Елизабет и по-малката ѝ сестра Маргарет получават образованието си вкъщи, от специфични възпитатели. Уроците включват френски език, математика, история, танци, пеене и изкуство.

3. Бракът

През 1947 година младата Лилибет, както галено я назовават, се дами за далечния си братовчед Филип Маунтбатън. Сгодяването не минава без несъгласия – Филип не е финансово обезпечен, роден е в чужбина (макар и британец от редиците на Кралските военно-морски сили по време на войната) и има сестри, които са се омъжили за немски благородници с връзки с нацизма. Майката на Елизабет в началото не утвърждава съюза. Впоследствие обаче декларира, че Филип е „ британски благородник “. Преди сватбата Филип се отхвърля от своите гръцки и датски трофеи и публично минава от гръцко православие към англиканство. Двамата имат 4 деца: Чарлз (крал Чарлз III), принцеса Ан, принц Андрю и принц Едуард.

4. Тронът

При ръководството на дядо ѝ, Елизабет е трета на наследствената линия на трона след чичо си, принцът на Уелс – Едуард VIII, и татко си – херцогът на Йорк. Въпреки че раждането ѝ основава публичен интерес, не се чака тя да стане кралица, защото принцът на Уелс е към момента млад. Много хора имат вяра, че той ще се ожени и ще има лични деца. Когато дядо ѝ умира през 1936 година и чичо ѝ наследява трона, тя става втори претендент за трона след татко си. По-късно същата година Едуард VIII абдикира, откакто предлага брак на разведената Уолис Симпсън, която е американка, по този начин провокира конституционна рецесия. Понеже кралят не може да се ожени за чужденка, той се отхвърля от престола. Така бащата на Елизабет става крал, а тя става хипотетичен престолонаследник. Ако родителите ѝ бяха имали наследник по-късно, тя би изгубила тази си позиция, защото брат ѝ би станал директен престолонаследник. На 6 февруари 1952 година бащата на Елизабет умира. Новината за кончината му я сварва на посещаване в Кения.

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

5. Любовта на поданиците

След двете международни войни монархията като институция съвсем изчезва в Европа. Остават 10 монархии, 7 от които се намират в роднински връзки с английското кралско семейство. Елизабет II беше най-пътуващият държавен глава в света. Именно пътуванията на Елизабет ѝ печелят любовта на поданиците ѝ. Тя е посрещана с топлина и възторг при всяко свое посещаване отвън Кралството.

6. Британската общественост

Като кралица Елизабет II поставя старания за основаването и укрепването на Британската общественост на мястото на разпаднала се Британска империя. Тя не се възпротивява против обективния развой на разпад на колониалната система. Кралицата поддържа присъединението на страната ѝ към Европейската общественост през 1973 година

7. Монархията

Елизабет съумява да държи обществеността на разстояние от персоналния си живот. Тя е първият монарх, който изпраща децата си в интернати, с цел да ги избави от постоянно дебнещите медии. Има мощно развито възприятие за дълг и грижливост и управлява ловко и дейно кралските каузи. Високият рейтинг на Елизабет II не пострада от фамилните разтърсвания със синовете ѝ и разводите им. Британците продължаваха да я ценят, макар хладното ѝ отношение към починалата им фаворитка принцеса Даяна. Тя не пести рецензии към държавните управления, когато ги сметне за уместни и не крие раздразнението си от премиера Тони Блеър поради пренатовареността на въоръжените сили на Англия в Ирак и Афганистан.

8. Най-дълго управлявалият английски монарх

На 21 декември 2007 година Елизабет II задминава кралица Виктория като най-дълголетният английски монарх, а на 9 септември 2015 година става най-дълго управлявалият английски монарх и най-дълго управлявалата жена – държавен глава в света. След като Абдула бин Абдул Азис умира на 23 януари 2015 година, Елизабет става най-старият сегашен монарх в света. А когато Робърт Мугабе подава оставка на 21 ноември 2017 година, Елизабет става и най-възрастният сегашен държавен глава в света. На 6 февруари 2017 година тя става първият английски монарх, отбелязал сапфирен празник (65 години) на престола, а на 20 ноември става първият английски монарх с платинена годишнина от сватбата. На 20 април 2018 година държавните глави на Британската общественост афишират, че тя ще бъде наследена от принц Чарлз като глава на общността. Елизабет споделя, че откровено би желала принцът да наследи короната.

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

9. Лъч вяра

Възприемана като ярък лъч на вярата, който прекъсва най-мрачните моменти в историята на Англия, Нейно Величество се трансформира в въплъщение на същински водач с помощта на непоколебимата си мощ. В едно от последните си обръщения към нацията, когато Ковид опустоши Обединеното кралство и накара британците да излязат от строя, тя внесе успокоение в тревожните времена, като даде обещание, че ще дойдат по-добри дни.

10. Скандалите

Кралицата също по този начин сполучливо преведе кралското семейство през талази от скорошни кавги – в това число скандал за расизъм, хипотетични срамни полови похищения на принц Андрю и Мегзит – без в никакъв случай да се срине.

През последните месеци на живота си Елизабет II беше принудена да върви благодарение на бастун и се отдръпна от службата по случай Деня на Британската общественост на 14 март 2022 година Но искрящото духовитост, с което тя се хареса на света, в никакъв случай не се изгуби. Макар че непрекъснато се носеха клюки, че ще се отдръпна и ще разреши на Чарлз да заеме трона, Нейно Величество постоянно оставаше устойчиво наличие.

Източник: 10te.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР