Космическият телескоп Джеймс Уеб забеляза две скрити досега звезди в

...
Космическият телескоп Джеймс Уеб забеляза две скрити досега звезди в
Коментари Харесай

Разкриха мистерията на мъглявина около умираща звезда

Космическият телескоп " Джеймс Уеб " видя две скрити до момента звезди в мъглявината Южен пръстен, обграждаща звезда в края на живота ѝ, съобщи Агенция Франс Прес.

James Webb Space Telescope reveals messy death of a star system
— Digital Photographer Magazine (@DPhotographer)
Едно от първите открития на апарата е направено с помощта на наблюдения, осъществени с изключителна точност.

Тази странна мъгливост, ситуирана в Млечния път, на към 2000 светлинни години от Слънчевата система, е великански облак от газ и прахуляк, изхвърлени от умираща звезда.

В центъра обаче остава сърцето ѝ - бяло джудже, извънредно гореща и доста дребна звезда, която мъчно се вижда непосредствено , само че наличието ѝ може да се разпознае с помощта на оранжевите пръстени към нея, следи от материята, която е изхвърлена. След няколко милиарда години Слънцето би трябвало да има същата орис като голям брой други звезди.

За разлика от Слънцето, което ще почине единствено, бялото джудже в сърцето на мъглявината Южен пръстен има придружители. Досега учените разполагаха данни за така наречен звезда компаньон, която е по-лесна за наблюдаване от бялото джудже, защото се намира в разцвета на живота си. Точно такава звезда е най-ярката в центъра на прашния диск на фотосите, направени от телескопа " Джеймс Уеб ", който от това лято работи на 1,5 милиона километра от Земята.

James Webb Space Telescope saw the death of a giant star, how did it all happen?
— NEWS BUZZ (@NewsbuzzLive)
Това обаче не направи допустимо намирането на пояснение за " нетипичната " конструкция на мъглявината, споделя пред AФП Филип Амрам от лабораторията по астрофизика в Марсилия. Той е един от създателите на проучването, оповестено в изданието " Нейчър астронъми ". В него се прави подробен  разбор на последните наблюдения, осъществени от телескопа.

" След откриването ѝ ... се чудим за какво мъглявината има странна форма, която не е напълно сферична " , а по-скоро удължена, споделя още Филип Амрам. 

Наблюденията на " Джеймс Уеб " обаче обясняват мистерията: с помощта на инфрачервения набор, в който работят инструментите на телескопа, е открито доказателство за наличието на най-малко две други звезди в мъглявината.

Те са ситуирани в центъра ѝ, чийто диаметър е равностоен на 1500 пъти дистанцията от Слънцето до Плутон. По-далеч са от бялото джудже, в сравнение с от звездата компаньон, само че като цяло четирите са задоволително близо една до друга, с цел да си взаимодействат.

След това поражда " продан на сила " сред тази група звезди, които оформят структурата на мъглявината, споделя астрофизикът. Това в последна сметка би обяснило необичайния ѝ вид.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР