Изследването е проведено в периода 25 април – 2 май

...
Изследването е проведено в периода 25 април – 2 май
Коментари Харесай

Относително ниска избирателна активност на вота „2 в 1“, отчита „...

Изследването е извършено в интервала 25 април – 2 май 2024 година от „ Алфа Рисърч “, осъществено е лични средства. Проучването обгръща 1000 пълнолетни жители от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по главните социално-демографски признаци. Информацията е събрана посредством директно стандартизирано изявление с таблети по домовете на интервюираните лица.

 

Три фактора се отразяват най-вече върху желанието на българите да гласоподават на изборите:

 

„ Изключително сгъстеният цикъл на осъществяване на избори, които не водят до качествено нова смяна в обстановката, а до едно затормозено образуване на ръководства, ръководства, които са къс небосвод, къса визия и които предварително експлоатират и водят до бърз край. Този провал и крах на политиците да произведат дейно ръководство дистанцира хората от това да отидат до урните, какво ще промени моят глас – това е една от отрицателните публични настройки. Второто нещо, което дистанцира хората беше поредицата от обществени кавги, в които попаднахме преди, по време или след ротацията. И на трето място – таймингът. Все отново сме при започване на летния сезон, юни месец “, уточни социологът Боряна Димитрова. 

 

Електорални настройки за Народно заседание измежду твърдо деклариралите, че ще гласоподават:

 

ГЕРБ-СДС – 25,4%
ПП-ДБ – 17,5%
ДПС – 14,9%
„ Възраждане “ – 14,6%
БСП – 8,5%
Има Такъв Народ – 5,2%

.
„ Солидарна България “ – 2,6%
„ Синя България “ – 2,5%
„ Левицата “ – 1,9%
„ Български напредък “ – 1,3%
Други – 5,6%

.
„ Много са мобилизирани и стимулирани симпатизантите на ГЕРБ-СДС. Те са втори по мощ готовност след ДПС.Голямото предизвикателство за ГЕРБ-ДПС ще бъде вотът в София. ГЕРБ ще търси едно доста по-силно посланичество там “, сподели социологът от „ Алфа Рисърч “.

Според резултатите в изследването най-сериозна вреда на националните избори ще претърпи ПП-ДБ.

 

„ Губят към 200 000 гласа по отношение на последните парламентарни избори. Имаха малко над 600 000 гласа, а в този момент са към 400 000 гласа. Разпиляват се към „ Възраждане “ и към Има Такъв Народ. Малка част се връщат и към ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ се явява донор на гласоподаватели към други партии, само че съвсем не притегля гласоподаватели от други партии. Това е и тяхното най-сериозно предизвикателство – да спрат процеса на приключване и да си върнат най-малко дребна част от изгубените гласоподаватели “, допълни Боряна Димитрова.

 

Борбата за третото място ще бъде между ДПС и „ Възраждане “.

 

„ ДПС е извънредно мощно мобилизирано. При „ Възраждане “ мобилизацията е една концепция по-слаб.

 

Основният проблем на ДПС е да накара част от гласоподавателите да отидат до урните. „ Възраждане “ притегля гласоподаватели от другите сили. „ Възраждане “, Има Такъв Народ, „ Солидарна България “ и „ Левицата “ са партиите, които най-вече обменят гласоподаватели. Това е бурно лявопопулистко море и не е ясно къде ще дебаркират гласоподавателите. Големият въпрос е дали гласовете в ляво, показано от няколко партии, ще намерят наличие в Народното събрание или ще останат години наред непредставени. Ситуацията в ляво сега наподобява на обстановката в дясно преди 10-15 години “, уточни социологът.

 

Електорални настройки за Европейски парламент сеед твърдо деклариралите, че ще гласоподават:

 

ГЕРБ-СДС – 25,1%
ПП-ДБ – 18,5%
„ Възраждане “ – 14,8%
ДПС – 14,4%
БСП – 8,0%
Има Такъв Народ – 4,8%

.

Според проучването ГЕРБ-СДС резервира позициите си, а при ПП-ДБ има лека готовност на гласоподаватели. 

„ Възраждане “ заради мобилизацията на хора, които не с в България, са на половин ръка разстояние и изпреварват ДПС. При БСП и Има Такъв Народ гласоподавателите не се припознават толкоз мощно с европейската линия на държание на двете партии. Съществува риск Има Такъв Народ да не успее да прескочи границата за Европейския парламент. Много е допустимо „ Възраждане “ да усили броя си евродепутати с още един, а огромният губещ ще бъде БСП. Преразпределението на депутати към ПП-ДБ ще бъде за сметка на БСП, която може да загуби най-малко три депутати “, уточни Боряна Димитрова от „ Алфа Рисърч “.

Кои са най-големите проблеми пред страната?

 

Според проучването на „ Алфа Рисърч “ топ три на най-големите проблеми на България са корупцията на всички равнища, ниските приходи и опазването на здравето.

 

„ Корупцията не се свежда единствено до дребни джобове, свързани с власт или с елитите, а с една отвесна нефункционалност на институциите, политическата и правосъдната система “, уточни Боряна Димитрова.

Изследването е извършено в интервала 25 април – 2 май 2024 година от „ Алфа Рисърч “, осъществено е лични средства. Проучването обгръща 1000 пълнолетни жители от цялата страна.

 

Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по главните социално-демографски признаци. Информацията е събрана посредством директно стандартизирано изявление с таблети по домовете на интервюираните лица.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР