Днес, 6 декември, празнуваме Никулден и почитаме Свети Николай Чудотворец

...
Днес, 6 декември, празнуваме Никулден и почитаме Свети Николай Чудотворец
Коментари Харесай

Никулден е! Защо на празника на Свети Николай Чудотворец ядем шаран

Днес, 6 декември, честваме Никулден и почитаме Свети Николай Чудотворец - настойник на морето, на моряците, на риболовците и като избавител на изпадналите в неволя корабокрушенци. За собствен патрон го почитат още търговци, воденичари, ловджии и банкери.

Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Той е настойник на моретата, моряците и риболовците. Затова по традиция на трапезата на Никулден би трябвало да има риба, най-често шаран.

Според една легенда, по време на мощна морска стихия, светецът избавил с молебствия моряците на кораба, с които пътувал към Божи гроб. Според друга, светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, умрял при рухване от най-високата мачта.

В облика на свети Никола се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езическия господ Посейдон. Това е повода българите да го почитат като патрон на моряците и риболовците, както и като настойник на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е сърдит, светецът предизвиква бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Свети Николай, архиепископ на град Мира в Ликия (Мала Азия), е умрял на 6 декември 342 година и светите му мощи се пазели там до 1087 година. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на свети Николай били пренесени от гр. Мира в гр. Бари, Италия, където почиват и до през днешния ден във величествената базилика, издигната в негова чест.

В Западна Европа също празнуват деня на Св. Никола. Освен в италианския град Бари, където дружно го празнуват православни и католици, в Холандия и Белгия да вземем за пример този ден е изключително значим за децата. В нощта на пети против шести декември малчуганите оставят обувките си с вярата положителният светец да ги изпълни с лакомства и дарове. В доста региони на запада празненствата за свети Никола последователно се трансформират в Коледа.

6-ти декември се счита и за ден на банкерите и търговците.

Празникът на св. Николай попада във времето на Рождественския пост и в този ден доста православни християни одобряват свето Причастие, а за празничната софра подготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.

Много храмове в България носят името на Мирликийския Чудотворец. Никулден е празник на град Бургас, чиито поданици са го избрали за собствен небесен настойник.

Често в библейските книги свети Николай Чудотворец е описван като хвъркат момък с изключителна физическа мощ.

Лети със златните си крила над морета и океани и пази нападнатите от морски юди и змеици моряци и риболовци, влиза в люти борби със злосторни морски демони и избавя изпаднали в неволя мораплаватели.

Според традицията, на Никулден се подготвя люспеста риба, най-много шаран. Голата риба подухва асоциации с беднотия и тегоби. Люспите се почистват деликатно, по този начин, че да не падат на земята.

Ако някоя люспа въпреки всичко падне, тя не би трябвало да се настава, тъй като, съгласно поверията, който я настъпи, ще се разболее или ще му се случи нещо неприятно.

Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - има вяра се, че по този начин ще се опази и умножи плодородието и фамилното благоденствие.

Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се назовава " кръхче ", възрастните дами пришивали на облеклата на децата, с цел да ги пази от зли сили и уроки.

Традиционните ястия, които би трябвало да участват на никулденската софра са рибник (пълнен шаран в тесто) и ритуален самун, като във всяка къща би трябвало да са по два. Част от тях се раздава на съседите. Останалите ястия на никулденската софра са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял боб, жито.

По-голямата част от рибника и хлябовете наложително се изяжда на фамилната вечеря. Хлябът се разчупва от стопанина, вдигнат високо над масата и трапезата не се прибира през целия ден.

Свети Никола е настойник освен на тези, които са кръстени на името му, той е персонален и фамилен настойник. На този празник се канят родственици, кумове и съседи, и се освещава огромна софра, която приключва с песни и забава.

На Никулден честват над 200 000 именници, от които две трети са мъже.

Честит празник на Николай, Николина, Нина, Никол, Николинка, Кольо, Николета, Колю, Ненка, Ненко!
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР