Днес 54 ски-алпинисти стартираха от хижа Вихрен в традиционното състезание

...

Над Банско: 54 ски алпинсти се включиха в надпреварата за купа Н. Проев-Пройката

Днес 54 ски-алпинисти стартираха от хижа Вихрен в обичайното съревнование Ски-рали „ Пирин “. То се организира всеки първи уикенд на април, а трофеят за спечелилия е Купа “Николай Проев - Пройката ”.
Главен трасьор на надпреварата беше Станимир Желязков от Националната спортна академия. Организаторите приготвиха три трасета с друга степен на компликация.

В най-трудното при мъжете предстоящо, поради подготовката и кондицията му, стана най-хубавият в този спорт в България - Ники Калистрин, който ден по-рано провокира себе си в плана „ 30 под 10 “ – 44 км по билата на 30 пирински върха за по-малко от 10 часа. При дамите по трасе А първа беше Ивона Михайлова, която приключи с време, сравнимо с най-хубавите при мъжете. По трасе В Борис Тодоров беше най-хубав при мъжете, а Мартина Заднеполска при дамите. Класирането по трасе С бе смесено за мъже и дами, Ивалин Цеков приключи първи и единствено 4 секунди след него – Мария Манзурова.
Победителите бяха наградени от кмета на община Банско Стойчо Баненски и проф. Николай Изов, някогашен ректор на НСА “Васил Левски “.

Първото съревнование по ски-алпинизъм в България е извършено на 04. 04. 1968 година в Пирин планина с център х. Вихрен. До 1994 година ски-рали Пирин е неотменна част от програмата на републиканския шампионат. След 5 годишно спиране, през 2000 година пиринското рали е възобновено по самодейността на един от най-хубавите ни състезатели в тази дисциплинираност – банскалията Николай Проев - Пройката. През 2011 Пройката умира на слизане от вр. Чако в Непалските Хималаи. Оттогава купата на надпреварата носи неговото име.