Калифорнийските делфини плуваха в магически вълни с красиво синьо сияние. Ето какво го причини.

...
Бреговете на Южна Калифорния придобиха необичаен вид през последните дни.
Коментари Харесай

Бреговете на Южна Калифорния придобиха необичаен вид през последните дни. Всяка вечер водата получава „красиво синьо сияние“.

Видеоклипове от бреговата ивица показват делфини, които скачат през светещи вълни с лодки, които сякаш излъчват сиянието, докато се плъзгат през водата, и хора, които вървят през пясъка с всеки стъпка, запалваща неонова синя искра.

„Просто вдъхващо страхопочитание, чудно. Вълшебно е“, каза Джесика Роум, преподавател по наблюдение на китове в Davey's Locker, туристическа агенция, пред Асошиейтед прес. „Хората просто – не могат да повярват, че това е нещо, което всъщност е природен феномен.“

Червен прилив, което Южна Калифорния преживя историческо събитие през 2020 г. 

Червеният прилив е вреден цъфтеж на водорасли, който е пълен с токсини, свързани с убиването на риба и има силата да разтваря нивата на кислород. Известно е също, че дразни дихателната система, очите и носа на хората. Конкретният планктон в тези калифорнийски цъфтежи са динофлагелати, които според Скрипс ще плуват към повърхността на океана през деня, за да могат да фотосинтезират, и след това да навлязат по-дълбоко в морето през нощта. Но не целият планктон ще напусне повърхността на океана, след като слънцето залезе, което води до биолуминесцентните води.

„Динофлагелатите използват биолуминесценция като поведение за избягване на хищници“, каза Скрипс по време на събитието през 2020 г. „Когато фитопланктонът се развълнува от вълни или друго движение във водата, той излъчва ослепително неоново синьо сияние през нощта.“

„Когато вълните се разбиват, това вълнува планктона“, добавя Роум. „Когато нашите лодки се движат през него... когато делфинът и рибата плуват през него, това създава вълнение, така че ще раздвижи планктона и ще създаде това красиво синьо сияние.“

Roame каза, че нещо подобно се е случвало само „веднъж на всеки пет до 10 години“.

Но сега?

„Случва се няколко пъти в годината на тласъци“, каза тя. „Така че наистина защо това се случва толкова често може да се дължи на изменението на климата... това определено е една теория.“

С повишаването на средните глобални температури на въздуха ще се повишат и температурите на световните океани. По-високите глобални температури също са свързани с по-чести и интензивни бури, което води до повече оттичане във водните пътища. А тези по-високи температури и допълнителни хранителни вещества „могат да доведат до благоприятни условия за цъфтеж на водорасли“, казва Агенцията за опазване на околната среда.

„С променящия се климат вредният цъфтеж на водорасли може да се появи по-често, в повече пресни или морски водоеми и може да бъде по-интензивен“, каза агенцията. „... Дори ако цъфтежът на водораслите не е токсичен, той може да навреди на водния живот, като блокира слънчевата светлина и запуши хрилете на рибата. Вредният цъфтеж на водораслите може също да създаде „мъртви зони“, зони във вода с малко или никакъв кислород, където водният живот не може да оцелее ."

Източник: cbsnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР