Амбициозна концепция за реформи в КПКОНПИ представи Сотир Цацаров пред

...
Амбициозна концепция за реформи в КПКОНПИ представи Сотир Цацаров пред
Коментари Харесай

Цацаров иска КПКОНПИ да може да атакува закони с корупционен риск

Амбициозна идея за промени в КПКОНПИ показа Сотир Цацаров пред ресорсната парламентарна комисия.

Днес депутатите изслушват двамата претенденти за ръководител на Комисията „ Антикопурция “.

Настоящият основен прокурор, който е номинацията на властта, разгласи, че планува основаването на Консултативен съвет към КПКОНПИ, който да изготвя мнения за законопроекти, които крият корупционен риск.

Цацаров приказва и за правата и отговорностите на чиновниците на КПКОНПИ. Той предлага да се сътвори специфичен механизъм за инспекция на честността на чиновниците на комисията и да се дадат нови правомоция на инспектората на комисията.

Той счита да редуцира администрацията и разяснява, че за него е необичайно по какъв начин нормативно е „ закрепен “ броят на чиновниците и че той е прекомерно раздут.

Цацаров щял да направи преценка на натовареността на съответните отдели. В момента, по думите му, едвам 7% от чиновниците на комисията действително вземат участие в противодействието на корупцията.

Цацаров разкритикува пред депутатите текстове от закона за битка с корупцията. При цялото мое почитание към този документ – той е прекомерно общо методологичен и общо научен, е мнението на сегашния основен прокурор.

Той изиска повече взаимна работа сред другите институции, свързани с битката с корупцията, повече бистрота при правенето на нормативните актове и повече публичен спор.

Кандидатът за началник на КПКОНПИ разясни, че планува основаването на Консултативен съвет към комисията.

Под съвещателен съвет разбирам съвет, в който да са привлечени одобрени адвокати и учени по съответни специалности, чиито опит и познания да бъдат употребявани точно при тези експертни мнения във връзка с законопроектите на изпълнителната власт, изясни Цацаров.

Той добави, че в концепцията си е показал нуждата от въвеждането на непрекъснат медиен мониторинг. И изясни, че става въпрос за всекидневен мониторинг, който да третира всички медии като източник на информация, а не като пиар активност.

По закон точно този медиен мониторинг и източниците от изявленията от средствата за всеобща връзка се приравняват на сигнал.

Този сигнал може да е източник на данни за корупция, за спор на ползи, може да разпознава риск, който постанова отправяне на оферти за антикорупционни ограничения, може да дава данни за дефекти в работата на самата комисия, уточни още Цацаров.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР