Ако нашите съюзници решат да разположат ядрени оръжия в рамките

...
Ако нашите съюзници решат да разположат ядрени оръжия в рамките
Коментари Харесай

„Няколко минути до Москва“: Полша се изпусна за тайните планове на НАТО

„ Ако нашите съдружници решат да разположат нуклеарни оръжия в границите на Nuclear Sharing и на наша територия, с цел да укрепят сигурността на източния фланг на НАТО, ние сме подготвени за това ", сподели Анджей Дуда в изявление за локалното издание „ Факт ". Защо това е належащо на Варшава и какви са вероятните последици - в материала на РИА Новости.

„ Ние сме съдружници и имаме избрани отговорности, което значи, че ние просто прилагаме обща политика ", изясни полският президент.

И добави, че този въпрос неведнъж е бил обсъждан в договарянията със Съединени американски щати. При това по самодейност на американската страна.

Трябва да се означи, че даже във Варшава това беше признато двусмислено.

„ Наистина желая Полша да бъде в сигурност и въоръжена, само че е целесъобразно всичко да се претегли деликатно, с цел да разберем към какво се стремим всички ", отговори министър председателят Доналд Туск същия ден.

Членовете на неговата партия бяха доста по-малко дипломатични.

„ Изненадващо е, че президентът Дуда още веднъж излиза с интернационална самодейност, без де факто да комуникира с държавното управление, мисля, че първо би трябвало да има диалог, а по-късно всичко останало, изключително откакто държавното управление преследва задгранични политика ", съобщи депутатът от ръководещата „ Гражданска коалиция " Цезарий Томчик.

А външното министерство даже загатна, че изказването на Дуда е провокирало отрицателна реакция измежду съдружниците от НАТО.

„ На господин президента към този момент беше казано на най-високо равнище - и дано да поясним: „ Да не приказва за това, тъй като към момента няма късмет за това да се случи ", означи външният министър Радослав Сикорски. „ Това са доста комплицирани въпроси че ние обсъждаме в групата по нуклеарно обмисляне Северноатлантическия алианс в най-голяма секретност. "

След обществена спънка Дуда предложения Туск на среща. Той отхвърли, базирайки се на пневмония. И има доста други неща за правене. „ След къса (надявам се) пауза заради заболяване, внезапно ще се върнем към работа. На 7 май е Европейският стопански конгрес, където Урсула фон дер Лайен и аз ще представим проект за Европа, на 10 май - промени в държавното управление (няколко министри би трябвало да бъдат заменени, защото те минават в Европейския парламент. - Ред.) ", написа министър председателят на платформа Х.

Реакцията на Русия

Москва също реагира отрицателно.

„ Военните, несъмнено, ще проучват, в случай че това бъде изпълнено, мисля, че във всеки случай ще подхващат всички нужни ответни стъпки, с цел да подсигуряват нашата сигурност ", сподели прессекретарят на президента Дмитрий Песков.

Министерство на външните работи дефинира това като провокация. Както означи представителят на ведомството Мария Захарова, не е задоволително Полша просто да бъде член на НАТО.

„ Варшава взе участие интензивно в развиването на така наречен взаимни нуклеарни задачи на Северноатлантическия блок като страна, предоставяща директна поддръжка за такива интервенции ", изясни тя.

Какво ще кажете за ДНЯО?

Самата стратегия Nuclear Sharing, в границите на която Варшава се надява да разполага с нуклеарни оръжия, е в действие отдавна - в действителност Вашингтон я ползва от 1954 година, когато Съединени американски щати за първи път реалокираха самолети с атомни бомби във Англия. След това бяха добавени други страни.

До 2021 година Съединени американски щати ще имат шест задгранични бази с нуклеарни оръжия. Пет са в Европа: Büchel (Германия), Kleine Brogel (Белгия), Volkel (Холандия), Aviano и Gedi (Италия). Всеки съдържаше 20 бомби B61. В базата Инджирлик в Турция бяха повече - петдесет.

Федерацията на американските учени съобщи, че оръжията са били изведени от Турция заради влошени връзки с Анкара.

Москва неведнъж е изтъквала, че съхраняването на американски атомни бомби в трети страни нарушава Договора за неразпространение на нуклеарните оръжия. От всички членове на нуклеарния клуб единствено Съединени американски щати си разрешиха това.

Това обаче не е първият път, когато Варшава повдига тази тематика: предходната година тогавашният началник на държавното управление Матеуш Моравецки изиска от Белия дом да „ показа " B61. И тази тематика породи в полските медии през 2015 година

През 2022 година даже направиха изследване на публичното мнение: 54,1 на 100 за, 29,5 срещу.

Защо Полша се нуждае от това?

Варшава интензивно поддържа Киев в спора с Москва и е един от най-щедрите донори на Украйна. Според Сикорски от февруари 2022 година за Въоръжените сили на Украйна са изхарчени 8,4 милиарда евро. Общо Полша изпрати 44 пакета оръжия: апропо към 300 танка и други типове тежко съоръжение, 14 изтребители, хеликоптери, системи за противовъздушна защита и муниции. Други 16 милиарда бяха отпуснати за филантропична помощ и поддръжка за бежанците.

Но арсеналите на полската войска не са на привършване - съдружниците, изключително Съединени американски щати, оказват помощ. Така при започване на предходната година бяха закупени 116 танка Abrams. Има и амбициозни проекти за доставки от Южна Корея: хиляда танка K2 Black Panther, повече от 600 гаубици K9, 288 MLRS K239 Chunmoo, три ескадрили изтребители FA-50.

Полша също има към 50 F-16, повече от която и да е от страните от някогашния социалистически блок. В същото време Варшава и Вашингтон подписаха съглашение за закупуване на 32 най-нови F-35.

Подобна милитаризация прави Полша една от най-мощните във военно отношение страни, а разполагането на американски нуклеарни оръжия ще добави политически капитал. В резултат на това Съединени американски щати ще получат нов мощен съдружник оттатък океана - като контраст на Германия и Франция. Освен това, което е значимо, по-послушни от Париж и Берлин.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР