Важни промени в сключването на задължителната застраховка Гражданска отговорност“ предвиждат

...
Важни промени в сключването на задължителната застраховка Гражданска отговорност“ предвиждат
Коментари Харесай

Предлагат важни промени в застраховка „Гражданска отговорност“

Важни промени в сключването на наложителната застраховка „ Гражданска отговорност “ плануват промени в Кодекса за застраховането, качени за публично разискване. Те би трябвало да влязат в действие от 23 декември тази година.

Те плануват въвеждането на система „ бонус-малус “, която на процедура е нарушителите на пътя да заплащат по-високи цени на „ Гражданската “ от изрядните водачи.

Затова в кодекса е записано, че застрахователят би трябвало да одобри правила за поправяне на застрахователната награда, въз основа на предявените искания за избран интервал от време (система „ бонус-малус на застрахователя “). Правилата включват реда и метода за поправяне на застрахователната награда, изискванията и критериите, които застрахователят е определил, както и метода, по който употребява удостоверенията за предявени застрахователни искания, при поправяне на наградите.

Застрахователят обаче не може да третира застрахования по дискриминационен метод, нито да усилва голословно наградата му заради неговата народност или само въз основа на това, в коя страна е обитавал. Когато употребява уверение, издадено в друга страна членка, той е задължен да го третира като такова, издадено в България, в това число при използването на пониженията на наградата, написа още в измененията.

Според тях застрахователят би трябвало да разгласява на уеб страницата си общ обзор на признатите правила за потребление на удостоверенията за предявени застрахователни искания, когато пресмята наградите, без да оповестява сензитивна комерсиална информация или детайлности по отношение на тарифните си правила.

Със законопроекта се вкарват нови дефиниции за „ транспортно средство “ и „ потребление на транспортно средство “. Като за някои категории няма да се желае сключването на застраховка. Това са ремаркета категория О1 (до 750 килограма), самоходна техника с мощ на мотора до 10 kW, колела с мотор, самостоятелни електрически транспортни средства и самобалансиращи се транспортни средства, т.е. тротинетки.
 istock istock
Предвижда се още удостоверенията за застрахователни искания да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни искания, съдържащи се в поддържания от него електронен указател.

Актуализират се минималните застрахователни суми по „ Гражданска отговорност “, като:

- за неимуществени и имуществени вреди в резултат на телесно увреждане или гибел тя става от 10 420 000 лева за всяко събитие, без значение от броя на повредените лица, на  левовата равноценност на 6 450 000 евро;

- за вреди на имущество (вещи) става от 2 100 000 лева за всяко събитие, без значение от броя на повредените лица, на левовата равноценност на 1 300 000 евро.

Предлагат промени в заплащането на компенсации по „ Гражданска отговорност “

Предвижда се застрахователят да сътвори опция за предявяване на застрахователни искания по електронен път, като най-малкото афишира адрес на е-поща за приемането им, като не се изисква подписването им с електронен автограф. За задачите на уреждането на рекламация застрахователят, надлежно застрахователният медиатор, може да сътвори и съхранява копие на свидетелството за ръководство на моторно транспортно средство на лидер, взел участие в пътнотранспортно произшествие.
 
Въвежда се режим за обезщетяване на повредените лица при положение на несъстоятелност на осигурител в страната на тяхното престояване посредством гаранционен механизъм, в който вземат участие оправомощените компенсационни органи в страните членки. Гаранционният фонд е избран за подобен орган в България.
 istock istock
В тази връзка, се предлага смяна на механизма на финансиране на фондовете на Гаранционния фонд. Предвижда се вноските в Обезпечителния фонд по „ Гражданска отговорност “ да се дефинират като % от начислената застрахователна награда, а не като закрепена сума.

Предлагат се и промени в Закона за Комисията за финансов контрол по отношение на въвеждането на регистрационен режим за организациите за осъществяване на професионално образование на чиновници на застрахователни брокери, както  и на такси за вписването им и реализирането на общ финансов контрол върху тях. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР