В отговор на интервюто със съпредседателя на Продължаваме Промяната“ Асен

...
В отговор на интервюто със съпредседателя на Продължаваме Промяната“ Асен
Коментари Харесай

От Информационно обслужване отговориха на Асен Василев: Не организираме избори, не управляваме машините

В отговор на изявлението със съпредседателя на „ Продължаваме Промяната “ Асен Василев в ефира на Нова ТВ в неделя, компанията " Информационно обслужване " изпрати своя позиция до медията.

От нея излиза наяве, че " Информационно обслужване " не провеждат избори и не ръководят машините за вота, както твърди в изявлението финансовият министър.. " Информационно обслужване " в никакъв случай не се е занимавало с „ организация на изборите “, както твърди господин Василев. " Информационно обслужване " в никакъв случай не е „ управлявало машините “ за изборите, както още веднъж той твърди в изявлението. Освен това акцентират, че изборите не се провеждат от един човек и още по-малко от изпълнителния шеф на " Информационно обслужване ".

Припомняме, че финансовият министър в оставка сподели, че се тормози „ да не се направи операция, да не може да се гласоподава на машини, жителите да гласоподават единствено на хартия и 20% от бюлетините да са невалидни ”.

Вижте цялостния текст на позицията на " Информационно обслужване ":

Уважаеми сътрудници,

Във връзка с изказванията на съпредседателя на Политическа партия „ Продължаваме промяната “ Асен Василев пред Нова ТВ в предаването „ На фокус с Лора Крумова “ за ролята на Информационно обслужване в изборния развой, заявяваме изрично следното:

Информационно обслужване в никакъв случай не се е занимавало с „ организация на изборите “, както твърди господин Василев.

Информационно обслужване в никакъв случай не е „ управлявало машините “ за изборите, както още веднъж той твърди в изявлението.

Изборите не се провеждат от един човек и още по-малко от изпълнителния шеф на Информационно обслужване, без значение кой е той.

И защото явно предстоят най-малко 2 месеца на политически спекулации преди изборите, като професионална и национално виновна компания Информационно обслужване държи да напомни още веднъж на всички заинтригувани някои базисни обстоятелства по отношение на изборния развой, тъй като въпреки всичко „ Всеки има правото на лично мнение, само че никой няма правото на лични обстоятелства “:

Информационно обслужване не е имало и няма отношение към дейностите по техническо обезпечаване на машинното гласоподаване със профилираните устройства за електронно машинно гласоподаване (СУЕМГ), в това число настройване, инсталиране и модифициране на софтуера.

Компанията в никакъв случай не е управлявала или съхранявала машините, както и в никакъв случай не е имала отношение към логистично обезпечаване и техническо обслужване на машините, в това число на място в СИК.

От въвеждането на машинния избор в България през 2014 година до в този момент снабдител на машините за гласоподаване, обезпечаването на тяхната техническа поддръжка, основаването и поддръжката на софтуера за машинно гласоподаване, логистика на доставката до СИК, в това число и отвън България, е компанията „ Сиела Норма “ АД, която е единствен сътрудник на производителя „ Смартматик “. Това е видно от профила на Централната изборна комисия в осведомителна система ЦАИС ЕОП (https://app.eop.bg/buyer/28596) на Агенция за публични поръчки (директно подчинена на министъра на финансите) - за всички избори ЦИК афишира процедура на договаряне, без авансово утвърждение за възлагане на социална поръчка за дейностите по техническо обезпечаване на машинното гласоподаване със СУЕМГ непосредствено със „ Сиела Норма “ АД.

В цитираните от господин Василев избори през юли 2021 година (за парламент) и ноември 2021 г.(за парламент, президент и вицепрезидент) Централната изборна комисия още веднъж афишира процедура за договаряне без авансово утвърждение за възлагане на социална поръчка със „ Сиела Норма “ АД (https://app.eop.bg/today/142287 и https://app.eop.bg/today/162014).

Съгласно Изборния кодекс, Информационно обслужване е реализатор само на организацията и технологията на компютърната обработка на данните в РИК и в ЦИК от гласуването. Ролята на компанията в изборите е разказана в член 57. (1) т. 33. (изм. – Дъждовни води, бр. 88 от 2020 г.), съгласно който Централната изборна комисия „ дефинира условията към организацията и технологията на компютърната обработка на данните от гласуването и към издаването на бюлетин с резултатите от изборите, в това число от машинното гласоподаване, не по-късно от 55 дни преди изборния ден и разпорежда осъществяването на " Информационно обслужване " АД “.

В умозаключение припомняме, че Информационно обслужване е взело участие в компютърната обработка на всичките близо 90 парламентарни, локални, президентски избори и национални референдуми и от 2003 година до този миг няма нито един факт или сигнал за непрофесионално свършена работа.

Нашата работа е транспарантна и всяка неточност би била елементарно установима и забележима - всички заинтригувани организации и лица имат опция да ревизират въведените от нашите оператори изборни резултати по време на компютърната обработка с данните от изборните протоколи от СИК, качени сканирани и цифровизирани на формалната интернет страница на ЦИК.

Компютърната обработка на изборните резултати постоянно е одобрявана без забележки или възражения от другите сформира на ЦИК, както и от всички останали участници в изборния развой. ЦИК също е орган, чийто членове са представители на разнообразни политически партии.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР