В България нивото на застрахователното проникване остава много ниско. Доминира

...
В България нивото на застрахователното проникване остава много ниско. Доминира
Коментари Харесай

Защо нивото на застраховане остава ниско в България

В България равнището на застрахователното навлизане остава доста ниско. Доминира автомобилното обезпечаване, а огромна част от работата на бранша зависи от регулациите, т.е. от страната, която дефинира разпоредбите, сподели Лъчезар Богданов, основен икономист на Института за пазарна стопанска система (ИПИ) при представянето на проучването " Застраховането в България – стопански отпечатък и провокации пред развиването ", осъществено от екип на ИПИ по поръчка на Асоциацията на българските застрахователи.

Застраховането има дълготраен дял в стопанската система в порядъка на 2-2,5 на 100 от Брутният вътрешен продукт през последните 15 години. Застрахователите са относително огромни работодатели в региона на финансовите услуги. Освен това броят на заетите в стопанската система последователно понижава, а застраховането задържа равнище, изясни Богданов.

Общото обезпечаване изплаща близо 82 на 100 от всички компенсации в България и от тях 84 на 100 са по автомобилни застраховки, уточни икономистът.

Делът на компенсациите към брутния вътрешен артикул (БВП) в България е 1 %, до момента в който в доста страни на Източна Европа е сред 1,2 и 1,8 на 100 от Брутният вътрешен продукт. В развитите страни на Европейски Съюз делът на компенсациите към Брутният вътрешен продукт е сред 3 и 5 на 100. В някои страни това съответствие е още по-голямо, в Нидерландия, да вземем за пример е над 10 % от Брутният вътрешен продукт, сподели Лъчезар Богданов.

 istock istock
Държавата полза застрахователите с корпоративен налог и налог върху застрахователните награди. Брутният вътрешен продукт тази година в България ще бъде 183 милиарда лв., като през бюджета се разпределят 41-42 % от него. Държавата задължава избрани хора да се застраховат и този способ работи добре, уточни Петя Георгиева, икономист от ИПИ.

Освен " Гражданска отговорност " (ГО), има още 70 типа други случи за наложително обезпечаване, само че някои от тях не са ефикасни, тъй като липсва надзор, сподели Георгиева. Такива застраховки са да вземем за пример вноските по Гражданско отделение в Гаранционния фонд, поддръжката на земеделските стопани, застраховката за трудова акцидент и за професионална активност, уточни тя.

По думите й наложителните застраховки не са най-хубавият вид за развиване на бранша. Има благоприятни условия за застрахователите, свързани с смяната на климата, като наводнения, пожари и други естествени бедствия. Крайно невисок е делът и на медицинските застраховки, само че фирмите могат мъчно да се развиват в тази област поради ролята на НЗОК. При промени в опазването на здравето има огромни благоприятни условия за присъединяване на застрахователите, сподели още Георгиева.

 istock istock
Държавата, като се изключи че иззема част от прихода на компаниите, се намесва директно, като измества застрахователите в тяхната активност по места. Държавата основава и тласъци, упования измежду хората за справяне с вредите от естествените бедствия, сподели още Георгиева.

Обхватът на застраховка " Гражданска отговорност " е по-голям за предходната година от броя на колите и доближава неуместните 112 % от техния брой, сподели доцент Румен Ерусалимов от Стопанска академия " Д. А. Ценов " - Свищов. Това става посредством пазаруването на полицата на Гражданско отделение на вноски. Ако човек не помни да направи втора и последваща вноска, подписва нова лавица, само че остарялата не се маха от системата на Гаранционния фонд, изясни той.

Обхватът на застраховка " Каско на МПС " е 24 %, уточни доцент Ерусалимов. Има огромно неведение за цената на имуществените застраховки. Това е огромната роля на компаниите и застрахователните брокери да обяснят на хората, че цените на застрахователните награди са налични, сподели Румен Ерусалимов.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР