През 1876 година избухва Априлското въстание. Честванията започнаха снощи в

...
През 1876 година избухва Априлското въстание. Честванията започнаха снощи в
Коментари Харесай

Копривщица отбелязва 148 г. от избухването на Априлското въстание

През 1876 година избухва Априлското въстание. Честванията започнаха нощес в Клисура, а през днешния ден възрожденска Копривщица ще показа спектакъла „ Първа пушка ”, предава репортерът на БГНЕС, който ще наблюдава онлайн събитията на площад „ 20 април “.


Априлското въстание е нашата, българската гражданска война – морална и с оръжие, която се оказва, че е победила, без значение от потушаването на въстанието. Трескавата подготовка правела усещане на локалните мюсюлмани и на османските управляващи. Сигурна информация за " предприятието " обаче те получили едвам след Оборище от участник в събранието, чието име на изменник е изтрито от паметника в местността.

От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на " мирната парадайса ". При опит да бъде хванат Тодор Каблешков, копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие изпратените турски военни. Мюдюринът бил погубен, а в градчето била открита революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище популярното " Кърваво писмо ". Писмото е пренесено от 19-годишният Георги Салчев, който минал 5 часовия път от Копривщица до Панагюрище единствено за 2 часа.


От 95 въстанали села и градчета, във въстанието вземат участие едвам към 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие. Много са аргументите за кървавия и драматичен завършек на Априлското въстание, само че то е напълно българско дело, неговата подготовка и експлоадиране не са подкрепени от нито една външна мощ.

Апостолите и починалите във въстанието остават в българската история не като мъченици, а като герои, които с младостта си, с образоваността си, с безкористието на саможертвата си и 148 години след тези героични събития като недостижима фантазия за българите. Тази недостижима фантазия върви към този момент през столетията, дружно с предшествениците на Каблешков, на Бенковски, на Бачо Киро - Раковски, Левски и месец по-късно героично и самотно починалия Христо Ботев. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР