Остатъци от ДНК на морска костенурка бяха открити във вкаменени

...
Остатъци от ДНК на морска костенурка бяха открити във вкаменени
Коментари Харесай

На 6 милиона години: Учени откриха остатъци от ДНК на морска костенурка

Остатъци от ДНК на морска костенурка бяха открити във вкаменени остатъци, датиращи отпреди 6 милиона години - необичаен случай на идентифициране на генетичен материал на гръбначно животно в такива антични вкаменелости, заяви Ройтерс.

Древното животно е тясно обвързвано с днешните костенурки от типовете атлантическа ридлея и маслинова ридлея.

DNA remnants found in fossil of 6 million year old turtle
— Reuters (@Reuters)
Изследователите обясниха, че някои костни кафези, наречени остеоцити, са били чудесно непокътнати във вкаменелостта. Останките бяха изкопани по карибското крайбрежие на Панама през 2015 година Вкаменелостта на античната костенурка е частична, само че със относително цялостна черупка. Костенурката е била дълга към 30 см, споделиха още специалистите.

Някои от остеоцитите клетъчните ядра са непокътнати и са реагирали на химичен разтвор, който е разрешил на откривателите да разпознаят съществуването на останки от ДНК -  молекулата, която носи генетична информация за развиването и действието на организма, сподели палеонтологът и водещ създател на проучването Едуин Кадена.

ДНК молекулите не са изключително трайни, само че при подобаващите условия остават непокътнати в някои антични остатъци. Миналата година откриватели оповестиха, че са разкрили ДНК от животни, растения и микроби, датиращи от преди към 2 милиона години, в седименти в отдалечената най-северна точка на Гренландия.

DNA remnants found in fossil of 6 million year old turtle
— Reuters Science News (@ReutersScience)
Кадена сподели, че единствените вкаменелости на гръбначни животни, по-стари от тази костенурка, които са били открити с сходни останки от ДНК, са били остенките на два динозавъра – тиранозавър, който е обитавал планетата преди към 66 милиона години, и брахилофозавър, който е живял преди към 78 милиона години. Кадена добави, че са били открити също и останки от ДНК на инсекти, датиращи от преди десетки милиони години.

Древната костенурка е от същия жанр като два от седемте типа живи морски костенурки в днешно време - атлантическата ридлея, която е най-малката морска костенурка в света, и маслиновата ридлея.

Атлантическата ридлея има глава с триъгълна форма и леко объл нос. Тя населява най-вече Мексиканския залив. Маслиновата ридлея, която доста наподобява на атлантическата, населява най-много тропическите региони на Тихия, Индийския и Атлантическия океан.

Вкаменелостта на античната морска костенурка свидетелства за най-стария прочут представител на рода и способства за разбирането ни за еволюционната история на тези животни, споделиха откривателите. Те не са разпознали костенурката по тип, тъй като останките са прекомерно непълни , добави Кадена.

DNA remnants found in fossil of 6 million year old turtle
— Inquirer (@inquirerdotnet)
„ Всяка вкаменелост, всяко място с вкаменелости има характерни условия за предпазване, които в някои случаи биха могли да благоприятстват запазването на истински биомолекулни останки като протеини и ДНК “, описа Кадена. „ Може би в бъдеще и с повече проучвания от този вид бихме могли в даден миг да секвенираме доста дребни елементи от ДНК и да създадем заключения за техните близки родственици или да включим тази информация в по-широко молекулярно еволюционно проучване. “

По темата
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР