На 18 април приключи кастингът на режисьора Джон Малкович за

...
На 18 април приключи кастингът на режисьора Джон Малкович за
Коментари Харесай

Джон Малкович поставя в Народния театър пиеса, осмиваща българите 


На 18 април завърши кастингът на режисьора Джон Малкович за избор на артисти от щатната натрупа на Народния спектакъл, които ще вземат участие в спектакъла „ Оръжията и индивидът “ по пиесата на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу, се споделя в известие, оповестено на уеб страницата на Народния спектакъл.

Репетициите ще стартират през октомври 2024 година, а премиерата ще се състои през ноември на огромната сцена в Народния спектакъл. „ Оръжията и индивидът “ е пиеса в три дейности от ирландския драматург Бърнард Шоу, сложена за първи път през 1894 година в спектакъл „ Авеню “ в Лондон. Чрез езика на комедията и похватите на сатирата текстът цели да осмее публичните настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и непотребна романтизация.

Първоначално персонажите в пиесата нямат персонални имена, само че в устрема си към реалистично звучене Бърнард Шоу доближава до концепцията да сложи описаните взаимоотношения и събития в подтекста на неотдавна завършилата на Балканите Сръбско-българска война. Така в място на действието се трансформира домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на борбата при Сливница през 1885 година Бърнард Шоу показва българите като хора, които не четат и не се къпят.

В доста европейски страни, във Виена, Берлин и другаде, пиесата е свалена от репертоара след митинг на българската общественост против окарикатуряването на историята и героите ни от войната.

Университетското издателство „ Св. Климент Охридски “, което издава пиесата, написа за нея: „ Предизвикала е възражения, полемики, разпалвала е честолюбия. Нейният създател е упрекван в преднамерено отношение към България и българите. Така или другояче тази пиеса има значимо място в творчеството на великия драматург. Тя е знак за историята на предразсъдъците, за драмите на себепознанието и за сложния път на европейските нации едни към други. Не на последно място пиесата ни демонстрира какъв брой важен за груповата еднаквост е погледът на Другия “.

Американски артист, режисьор и продуцент Джон Малкович ще сложи пиесата на Шоу за повторно в кариерата си. През 1985 година той режисира „ Оръжията и индивидът “ в спектакъл „ Circle in the Square “ в Ню Йорк.

Новината провокира полярни реакции в обществените мрежи.

„ Кой разреши на Джон Малкович да се гаври с българите в Народен Театър „ Иван Вазов “?, попита рапърът Иван Динев – Устата. Той разгласява във Facebook отворено писмо до Васил Василев, шеф на Народния спектакъл „ Иван Вазов “, и Найден Тодоров, длъжностен министър на Културата “:

„ Вчера, 19.04.2024 г, попаднах на редица публикации в публични български медии, че американският артист Джон Малкович е провел кастинг в България за български артисти в пиесата, която той като режисьор ще сложи в Народен спектакъл „ Иван Вазов “. Дотук няма нищо неприятно, даже напротив……..но пиесата, която той възнамерява да сложи през месец ноември е по творбата на Бърнард Шоу „ Оръжията и индивидът “, която напълно намерено се гаври с българите като нация и то по време на Сръбско-Българската война през 1885 година.

Бърнард Шоу е притежател на Нобелова премия за литература, само че е „ безспорен профан по география и история “ – това не са мои думи, а на самия него. Нямам визия дали поради „ шоуто “ в името си избира Българо-Сръбската война за деяние на своята пиеса, само че в нея макар непознаването на България и българите, което самият той в никакъв случай не е крил, напълно целеустремено се наскърбява българската нация от това време с изтъкването на нелепи обстоятелства като това, че цялостен живот не се къпят, че в България има сериозна опозиция на сапуна, че домовете им са обзаведени безвкусно, че неналичието им на хигиена ги прави варвари, че имат една единствена библиотека в цялата страна единствено с два рафта и няколко оръфани книги на нея. С всички тези внушения в тъкмо тази пиеса Шоу постанова в международен мащаб визията за един замърсен и незаслужаващ почитание народ.

Тази пиеса не е превеждана на български език близо 130 години (първото и издание е през 2018) и е забранявана неведнъж в международен мащаб. През 1903 година е неразрешена във Виенския „ Бургтеатър “, а през 1921 година български студенти освиркват „ комедията “ в Берлин и Виена, където след това спектаклите са свалени от репертоара. Тогава Бърнард Шоу упреква българите в липса на възприятие за комизъм и некадърност да се надсмиват над себе си. Разбира се, не е прав, само че мога да го оправдая, защото с изключение на българския народ не е познавал и българската литература с произведения като „ Бай Ганьо “ и „ Криворазбраната цивилизация “.

Проблемът с Бърнард Шоу тогава, а и с Джон Малкович през днешния ден, е че те се гаврят с една нация и нейните национални герои. Но най-големият проблем е за шефа на Народния спектакъл и за всички нас като българи – това ли би трябвало да приветстваме в салоните? Замислете се чие име носи Народният спектакъл и какво е написал Иван Вазов по същото това време в „ Новото гробище над Сливница “:

„ Българио, за тебе те умряха,

една бе ти почтена зарад тях,

и те за теб почтени, майко, бяха… “

А почтена ли е съгласно вас тази пиеса за Народния спектакъл? Знаете ли каква война е това за България? Колко доброволци хващат пушките и отиват да пазят одеве основаното Отечество, Родина, Свободна България?

Знаете ли, че един от тези доброволци, до момента в който пътува с влака за фронта, написва едно стихотворение, няколко стиха за Родината, която отива да пази? Той, за благополучие, оцелява. Казва се Цветан Радославов, а стиховете му звучат и ще не престават да звучат по този начин:

„ Горда Стара планина,

до ней Дунава синей,

слънце Тракия огрява,

над Пирина пламеней…… “

Точно тези няколко стиха стават горделивост за всеки същински българин. А вие българи ли сте?

Тази пиеса е засегнатост за всеки българин и не трябва да бъде допускано тя да бъде поставяна на която и да е сцена в България, минимум на тази на Народния спектакъл „ Иван Вазов “. Обратното освен би означавало, че сме съгласни с написаното в нея, а и че сме народ, който самичък не почита себе си и предците си, починали за неговата независимост. “

Иво Сиромахов отговори на Устата във Facebook, че „ ненужно се пенява “ и в пиесата „ няма нищо ужасно “ : „ Пиесата е поставяна два пъти на българска сцена – през 2007 и 2010 година. Аз съм я гледал в Русенския спектакъл, режисьор беше Николай Поляков. Мисля, че беше озаглавил спектакъла „ Шоколадовият боец “. Патриотизмът е отлично нещо. Но не е зле и да се чете. “

„ Не знам какъв брой пъти да ти повторя че съм я чел. Даже в поста си съм не запомнил да изтъквам възмущението на шоколадовия боец Блънчли: „ Каква страна! Правят си оръдията от черешови дървета. “ Всички герои ли искаш да ти изброя, сюжета в трите дейности или единствено края да ти опиша? “, отговори Устата, представен от obektivno.bg
Източник: barometar.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР