Министерството на труда и социалната политика се противопоставя на неверните

...
Министерството на труда и социалната политика се противопоставя на неверните
Коментари Харесай

МТСП: С промените в Закона за детето не се въвеждат чужди модели и идеология

Министерството на труда и обществената политика се опълчва на погрешните изказвания в общественото пространство във връзка измененията в законодателството в региона на закрилата на детето, които влизат в действие от 1 януари 2020 година В тази връзка от министерството показват позиция, че признатите законодателни промени са ориентирани напълно към поддръжка на децата, техните родители и хората, които се нуждаят от нея.
„ Подобрените разпореждания целят по-ефективна работа на обществените служащи, с цел да може децата да останат в своите фамилии или в случай че са разграничени, да се върнат да живеят при своите майки и татковци. Новите законодателни текстове имат за цел да реформират системата на обществените услуги, с цел да може те да дават отговор по-добре на потребностите на хората, да са по-достъпни и да се увеличи тяхното качество. Промените имат за цел да отразят затварянето на всички домове за деца и усъвършенстват координацията при закрилата на децата, защото тя не е отговорност единствено на обществените служащи. Повечето от промените в Закона за протекция на детето са терминологични и произтичат от смяната в дефинирането на обществените услуги. С тях не се вкарват непознати модели и идеология.
В настоящите от 2006 година текстове, които регламентират основанията за настаняване на дете отвън фамилията, няма смяна. Както до момента, по този начин и след 1 януари 2020 година, сходна краткотрайна мярка за протекция ще може да бъде подхваната само с решение на съда, освен това единствено в доста крайни случаи на принуждение, неглижиране и нарушение на интереса на детето (склоняване към проституция, милостиня, трафик). Социалните служащи и полицията извеждат деца от фамилиите им единствено в случай че животът и здравето на детето са застрашени ”, декларират от МТСП.
Последните промени в Закона за протекция на детето не трансформират настоящите от повече от 13 години разпореждания, а единствено отстраняват опцията за настаняване в профилирани институции, защото до 2021 година всички домове за деца, лишени от родителска грижа и домове за медико-социални грижи за деца ще бъдат закрити.
Хората, които оказват помощ на децата в риск или алармират за дете в рискова обстановка, което се нуждае от протекция, не са доносници. От 2003 година в Закона за протекция на детето е регламентирано, че човек, на който стане известно, че дете се нуждае от протекция, е задължен неотложно да уведоми способените органи. Същото обвързване има и всеки, на който това е станало известно по отношение на упражняваната от него специалност или активност, даже и в случай че то е обвързано с професионална загадка. Това обвързване съществува от 16 година и не е въведено с последните промени в закона, нито ще се промени след 1 януари 2020 година
Сигналите обаче не са задоволителни за използване на ограничения за протекция, а се ревизират за тяхната меродавност и основателност. Затова в Правилника за използване на Закона за протекция на детето още от 2006 година е записано, че „ анонимни сигнали не се преглеждат, с изключение на в случаите, отнасящи се до принуждение над дете “, се споделя в мнение, оповестено от БГНЕС.
Разпоредбата на член 36 от Закона за протекция на детето цели само да се регламентира и усъвършенства междусекторния метод и съдействие при случаи на принуждение над деца, както и да обезпечи стабилитет при използването на Координационния механизъм при принуждение, който работи от 2010 година В нея са отразени главните действия, написани в Споразумението за съдействие и съгласуване на органите по протекция на детето при случаи на деца, жертви на принуждение или в риск от принуждение. В тях също не се плануват нови пълномощия на органите за протекция, които да влизат в действие от 1 януари 2020г., безапелационни са от министерството.
В умозаключение бихме желали да подчертаем, че позициите, дейностите и ограниченията на Министерството на труда и обществената политика постоянно са били в сходство с конституционния принцип, че развъждането и възпитанието на децата до пълнолетието им е право и обвързване на техните родители и се подкрепя от страната, се споделя още в позицията на МТСП.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР